Bardzo udane Święto Starogardu

Tak bogatych w atrakcje Dni Miasta w Starogardzie jeszcze nie było. Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny na dwa dni zamienił się w festiwalowe miasteczko. Nie tylko pogoda dopisała, ale przede wszystkim ludzie. Mieszkańcy Kociewia pokazali, jak fantastycznie potrafią się bawić i korzystać z atrakcji, które zafundował im organizator VI Wielkiego Jarmarku Kociewskiego – Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Przez dwa dni 29 i 30 czerwca na Stadionie Miejskim w Starogardzie Gdańskim po prostu wrzało od emocji. Odwiedziły go tłumy mieszkańców. Nie wiadomo, czy było ich więcej w piątek czy w sobotę. Jedno jest pewne – wszyscy świetnie się bawili. Połączyła ich muzyka, radość i emocje, które wyzwala dobra zabawa. Było urodzinowo, rekordowo, a przede wszystkim festiwalowo. 

Barwny korowód przeszedł ulicami miasta i rozpoczął dwudniowe Święto Starogardu.

Tradycyjnie Święto Miasta rozpoczął długi barwny korowód. 29 czerwca, punktualnie o godz. 16:00 spod Głównej Poczty od strony ulicy Hallera wymaszerowali przedstawiciele władz miasta, Bracia Kurkowi,

Ksiądz dziekan Józef Pick poświęcił nowe autobusy.

szwoleżerowie, rycerze, harcerze, seniorzy, sportowcy, kolarze, cheerleaderki i wielu mieszkańców Starogardu. Do marszu przygrywała im orkiestra dęta ze Starogardzkiego Centrum Kultury. Maszerującym towarzyszył Józef Piłsudski, który swoją dostojną osobą akcentował rok poświęcony obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gratką dla mieszkańców był też pokaz 11 nowych Autosanów, które przejechały przez ulice miasta na czele parady. Wcześniej w bazie MZK ksiądz dziekan Józef Pick poświęcił nowe autobusy, aby bezpiecznie woziły mieszkańców po mieście.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak

Na stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny gości przywitał prezydent Janusz Stankowiak.

– Cieszę się bardzo, że kolejny raz świętujemy wspólnie Dni naszego pięknego Miasta -powiedział prezydent. – Za nami rok ciężkiej pracy. Dzisiaj Starogard świętuje. Świętuje pełną parą. Za miesiąc do końca roku oddamy kolejne inwestycje . Starogard stanie się jeszcze piękniejszym miastem, z którego my mieszkańcy będziemy mogli być dumni. Mam nadzieję, że również w tym roku VI już Wileki Jarmark Kociewski dostarczy Wam wielu pozytywnych wrażeń i zapewni doskonałą zabawę, czego serdecznie wszystkim życzę – zakończył.

Jak co roku obchody Dni Starogardu Gdańskiego rozpoczęła intronizacja nowego Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Został nim Mirosław Sonnenfeld, który przyjął miano „Niepodległego”. Zastąpił Kazimierza Dawickiego, który rządził przez cały ubiegły rok pod tytułem „Zgodny”. Brat Kurkowy Jarosław Czyżewski wygłosił na cześć Króla Kurkowego najstarszy istniejący zapisek – wiersz na tą okoliczność – „A dalejże Kozernicy”, który spotkał się z dużym uznaniem widzów.

Po przekazaniu Kluczy Miasta Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu rozpoczęła się zabawa.

Nowy Król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Mirosław Sonnefeld składa uroczyste ślubowanie.

Pierwszy dzień Jarmarku w rytmach discko-polo

Na scenie grupa Playboys.

Pierwszego dnia przestrzeń pod sceną wypełnili miłośnicy muzyki disco-polo.  Publiczność swoją pozytywną energią nakręcała takie gwiazdy, jak Dwa plus Dwa, Afer Party, Andre , Playboys oraz Piękni i Młodzi. Wykonawcy szaleli na scenie, a roztańczeni widzowie pod sceną. Nie raz słychać było wspólny śpiew największych przebojów takich jak „Moja wyjątkowa”, „Ale ale Aleksandra”, „Lejde” czy „Przeznaczenie” Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a podsycał ją niezastąpiony prowadzący TV Polo Maciej Smoliński.

Starogard pobił rekord Polski w jednoczesnym śpiewaniu Hymnu Narodowego. Wspólnie zaśpiewało 3276 osób.

To był dzień pełen muzycznych wrażeń, ale w historii zapisze się jako ten, w którym mieszkańcy Starogardu pobili Rekord Polski w jednoczesnym wspólnym śpiewaniu Hymnu Narodowego. Do wspólnego śpiewu Mazurka Dąbrowskiego zaprosił mieszkańców Józef Piłsudski. Wspólnie z zespołem Singers Novi hymn zaśpiewało 3276 uczestników VI Wielkiego Jarmarku Kociewskiego. Tym samym dotychczasowy rekord pobity został o 105 osób.

Urodzinowo-rockowy drugu dzień Jarmarku

Dwu i półgodzinny koncert Kazika Staszewskiego z  zespołem KULT zachwycił starogardzką publiczność.

Drugi dzień należał zdecydowanie do zespołu Kult. Panowie nie oszczędzali się ani przez moment, bawiąc starogardzian i gości Miasta przez ponad dwie godziny. Ku radości widzów pokazali rockowy pazur, śpiewając wspólnie z nimi swoje kultowe piosenki. Wcześniej wystąpił Kabaret Młodych Panów oraz Margaret. Chociaż wokalistka przyciągnęła pod scenę zdecydowanie młodszą widownię, niż jej starsi koledzy, wszyscy dali się urzec jej stylowi, emocjom i przesłaniu. Ci co bawili się z Margaret na pewno zapamiętają intensywne doznania muzyczne i estetyczne, które towarzyszyły występowi. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem 100 – lat z okazji urodzin Margaret. Wielką niespodzianką dla gwiazdy tegorocznych Dni Starogardu był tort urodzinowy, który wręczył wokalistce prezydent miasat Janusz Stankowiak wraz z dyrektor OSiR Marzeną Klein.

Margaret usłyszała wielkie 100 lat, które zaśpiewała jej cała publiczność zgromadzona pod sceną.

Nie tylko dobrej muzyki było pod dostatkiem podczas tegorocznego Święta Miasta. Dzięki wsparciu sponsorów organizatorzy postarali się o mnóstwo dodatkowych atrakcji. Od wczesnych godzin rannych dzieci szalały na dmuchańcach, odważniejszy próbowali zjeżdżać na tyrolce, były gry, konkursy, wspinaczka na ściance, wyścigi aut, można było zrobić sobie pamiątkową fotografię w Fotobudce i oczywiście dobrze zjeść. Za sprawą pierwszego w Starogardzie Festiwalu Ford Trucków uczestnicy Wielkiego Jarmarku Kociewskiego mieli okazję skosztować dań z wielu regionów Polski i całego świata. Najbardziej oblegane był foodtrucki z hamburgerami i węgierskimi plackami. Nie zabrakło też chętnych do odwiedzenia ponad 20 kramów, w których okoliczni rękodzielnicy i artyści wystawiali na sprzedaż swoje własnoręczne wyroby. Dużo emocji wzbudziły też zawody Strong Manów. Przyciągniecie kilkumetrowej limuzyny zwycięzcy zajęło jedyne 15 sekund.

Podczas Dni Starogardu można było się dobrze zabawić i dobrze zjeść.

29 i 30 czerwca 2018 roku przejdą do historii jako dni pełne muzyki, emocji, radości i słońca. To było bardzo udane Święto Miasta, za co wszystkim uczestnikom imprezy bardzo dziękujemy! Dziękujemy organizatorowi Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, współorganizatorom : Starogardzkiemu Centrum Kultury oraz Miejskiemu Zakładowi Komunikacji, a przede wszystkim sponsorom: ZUOK Stary Las,  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starogardzie Gdańskim STAR-WiK,  Grupa ENERGA, STARKOM, Concordia Skarszewy, Decathlon Kartuska, Heiztechnik Dom Narzędzi, Słodko Słone, Grupa GPEC, Mc Donald’s Starogard Gdański, Iglotex ,FHU Niko, Hotel Zamek Gniew, Dovista, ECS Starogard Gdański, PBD, Browar Kociewski, Broker Inwestycje, Studio Figura Starogard Gdański, Kula Bowling Piętro – Centrum Rozrywki, Bank Spółdzielczy Starogard Gdański, Ecozet, Gama, KIK, Gregortrans.

fot. Magdalena Dalecka / Małgorzata Rogala