Bajki i legendy kociewskie według przedszkolaków

Wszystkie dzieci lubią bajki. Podczas XIV Przeglądu Twórczości Teatralnej Przedszkolaków potwierdzili to podopieczni starogardzkich przedszkoli, którzy na scenie zaprezentowali bajki i legendy z Kociewia we własnej interpretacji.

Swoje drzwi dla milusińskich otworzyło Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 6 „Modraczek”. Wszystkich przybyłych do sali teatralno-muzycznej przywitała dyrektor placówki Agnieszka Radimonas.

Zabawę rozkręciła grupa „Stokrotki” reprezentująca MPP Nr 6. Dzieci brawurowo wykonały „Hymn kociewski”. Do występu przygotowały je Anna Kisiewska oraz Agnieszka Janikowska. Te same panie poprowadziły przegląd. Mówiły oczywiście tylko i wyłącznie w gwarze kociewskiej. Tym samym słownictwem operowali Katarzyna i Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Publiczność rozśmieszali do rozpuku. Dzieciom najbardziej podobała się historia powstania burczybasa.

XIV Przegląd Twórczości Teatralnej Przedszkolaków odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Dzieci z Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 2 wystąpiły w przedstawieniu na podstawie opowiadania Romana Landowskiego pt. „Młynarze znad Wierzycy”. W przygotowaniach pomagały im Mirosława Wałaszewska i Sylwia Potocka. Maluchy z MPP Nr 3 pod kierunkiem Anny Rocławskiej oraz Barbary Zielińskiej-Szyfelbein na kanwie bajki Bernarda Janowicza przygotowały spektakl „Bruny kot i myszór”. „Gadka o kocie” została z kolei zaprezentowana przez wychowanków MPP Nr 8. Opiekunką tej grupy była Beata Banach. Wiesława Wysokińska i Dagmara Pankowska przygotowały do występu dzieci z MPP Nr 6 „Modraczek”, które śpiewająco przybliżyły publiczności kolejną bajkę Bernarda Janowicza zatytułowaną „Kurónek i kokoszka”.

Wszystkie występujące na scenie dzieci posługiwały się gwarą kociewską, co musiało stanowić dla nich nie lada wyzwanie. Poradziły sobie jednak znakomicie. – Zazdroszczę Wam, że tak pięknie mówicie po kociewsku. Ja niestety nie umiem, a bardzo bym chciała. Przygotowaliście piękne przedstawienia. Kosztowało Was to wiele wysiłku, ale było warto, bo efekty mieliśmy szansę podziwiać – mówiła dyrektor Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 6 „Modraczek” Agnieszka Radimonas.

Dzięki takim przeglądom dzieci poszerzają swoje horyzonty. Nie tylko dowiadują się czym jest teatr, ale mają też szansę poznać go „od podszewki”.

Fot. Małgorzata Rogala

 

 

 

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl