„Bądźmy piękni dobrem” – najlepsi Wolontariusze 2015 roku

Nagrodzono starogardzkich wolontariuszy. Doceniono tych, którzy w minionym roku z pasją i zaangażowaniem, a przy tym całkowicie bezinteresownie, pomagali innym. Wolontariuszem gminy miejskiej Starogard Gdański 2015 roku została Marta Kortas, drugie wyróżnienie otrzymał Mateusz Neihs, a wolontariuszem powiatu starogardzkiego została Jolanta Kulczycka ze Skórcza.

– To co robimy, robimy wyłącznie z potrzeby serca, zawsze z myślą o drugim człowieku – powiedzieli zgodnie nagrodzeni. Przewodzi nam myśl, że dając dobro, to dobro do nas wraca. Wielokrotnie doświadczyliśmy tego w swoim życiu.

Marta Kortas jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego. Pomaga innym od zawsze, odkąd sięga pamięcią. Tytuł Starogardzkiego Wolontariusza roku 2015 to dla mnie wielki zaszczyt – powiedziała – czyni mnie bardziej wiarygodną. Łatwiej wówczas zachęcić młodych ludzi i pociągnąć ich za sobą do pracy społecznej. Razem z Mateuszem Neihs niosą pomoc chorym, starszym i potrzebującym. Rozweselają smutnych i poświęcają swój wolny czas, uczestnicząc w różnorodnych akcjach społecznych. Podczas, gdy Jolanta Kulczycka rozwija pasje plastyczne u osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. O jej wyjątkowości świadczy uśmiech i troska o każdego napotkanego na swej drodze człowieka.

– Cieszę się, że mieszkańcy Starogardu mogą liczyć na bezinteresowną pomoc ludzi o tak wielkich sercach. To, co robicie jest naprawdę wspaniałe. Dzięki wam świat jest lepszy – mówiła Dorota Dorau – prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”- sama aktywnie działająca na polu wolontariatu.

Statuetki, dyplomy i nagrody pieniężne wręczył zwycięzcom prezydent Janusz Stankowiak i Patryk Gabriel – członek zarządu Starostwa Powiatowego. Uroczysta gala odbyła się 7 grudnia w sali konferencyjnej firmy „Polpharma”. Nagrody wręczono z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – święta wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i energię wspierając innych.

– Dziękuję wam za wasz wysiłek i zaangażowanie – powiedział Janusz Stankowiak. Jesteście praktykami, którzy czynią idee wolontariatu żywe i wymierne. Swoją pracą udowadniacie, że dobro jest dla was najważniejsze. Wszyscy wiemy, że bezinteresowna pomoc oraz zaangażowanie często anonimowych bohaterów są nieocenione i tworzą bardzo ważną, wspaniałą lekcję wrażliwości społecznej. To co robicie jest bezcenne. Nie zmieniajcie się i uczcie innych tej dobroci, bo wszelkie przejawy wolontariatu stanowią doskonałe przygotowanie młodych ludzi do współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Mam nadzieję, że z każdym rokiem ten krąg wolontariuszy będzie coraz większy.

Prezydent miasta po raz pierwszy w tym roku przyznał nagrodę dla „Najbardziej Aktywnego Szkolnego Koła Wolontariatu”. A oprócz wyróżnień specjalnych – kapituła konkursowa zdecydowała przyznać nagrodę dodatkową – tytuł „Ciekawej Osobowości Wolontariackiej”.

Dla wszystkich laureatów, którzy odbierali z rąk władz samorządowych nagrody i wyróżnienia, to był bardzo wzruszający wieczór. W podziękowaniu podkreślali, że najważniejszy w tej pracy jest uśmiech drugiego człowieka, satysfakcja i poczucie, że to co robią ma sens i niesie radość.

Organizatorem miejskiej i powiatowej gali po raz kolejny było Stowarzyszenie „Można Inaczej” przy wieloletniej współpracy Zakładów Farmaceutycznych „Polpharma”. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Starogard Gdański i Starostwa Powiatowego oraz różnych fundatorów nagród indywidualnych.

Kapituła konkursu Wolontariusz Roku 2015 w składzie: Janina Lubawska, Agata Kurkowska, Dorota Dorau, Wiesław Warchoł i Michał Hinc – przewodniczący, zdobywca tytułu drugiego wolontariusza 2014 roku, przyznała następujące specjalne wyróżnienia:

– Błażej Dietrich – nominowany przez Samorządową Instytucję Kultury Grodzisk Owidz,
– Katarzyna Dobek – nominowana przez Społeczny Komitet Mieszkańców Osiedla Przylesie
i Okolicy,
– Halina Gradtke – nominowana przez Samorządową Instytucję Kultury Grodzisk Owidz,
– Sylwester Michałowski – nominowany przez Klub Piłkarski KP Starogard,
– Marlena Choda – nominowana przez Klub Piłkarski KP Starogard,
– Aleksandra Delewska – nominowana przez Klub Sportowy Beniaminek 03,
– Kacper Kuchta – nominowany przez Stowarzyszenie „Można Inaczej” w Starogardzie
Gdańskim,
– Urszula Niemczyk – nominowana przez Społeczny Komitet Mieszkańców Osiedla Przylesie
i Okolicy,
– Elżbieta i Tadeusz Wiśniccy – nominowani przez Społeczny Komitet Mieszkańców
Osiedla Przylesie i Okolicy,
– Joanna Seyfried – nominowana przez Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami
Onkologicznymi „Amazonka” w Starogardzie Gdańskim,
– Gabriela Pellowska – nominowana przez Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z
Problemami Onkologicznymi „Amazonka” w Starogardzie Gdańskim,
– Alicja Chyb – nominowana przez Polski Związek Głuchych Koło Terenowe w Starogardzie
Gdańskim.

Po raz pierwszy tytuł „Ciekawa Osobowość Wolontariacka” otrzymali:
– Ewa Wodzikowska – nominowana przez Polski Związek Głuchych Kolo Terenowe w
Starogardzie Gdańskim,
– Gabriela Wątka – nominowana przez Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami
Onkologicznymi „Amazonka” w Starogardzie Gdańskim,
– Klaudia Hasse – nominowaną przez Stowarzyszenie „Można Inaczej” w Starogardzie
Gdańskim,
– Iga Dobrzelecka – nominowana przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w
Skarszewach,
– Wiesław Fedorczyk – nominowany przez Klub Piłkarski KP Starogard Gdański,
– Weronika Radde – nominowana przez Punkt Interwencji Kryzysowej w Starogardzie
Gdańskim,
– Mariusz Fryźlewicz – nominowany przez Uczniowski Klub Sportowy „SET” Starogard,
– Marta Kortas – nominowana przez Zespół Caritas Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Starogardzie Gd.

Wyróżnienie specjalne otrzymały szkolne koła wolontariatu z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Publicznego Gimnazjum nr 3. Natomiast  tytuł „Najlepszego Szkolnego Koła Wolontariatu 2015 roku” przyznano Publicznemu Gimnazjum nr 1.

„Wolontariuszem Powiatu Starogardzkiego 2015 roku” została Jolanta Kulczycka nominowana przez Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas ze Skórcza.

„II Wolontariuszem Gminy Miejskiej Starogard Gdański” został Mateusz Neihs nominowany przez Stowarzyszenie „Można Inaczej”.

„Wolontariuszem gminy miejskiej Starogardu Gdańskiego 2015 roku” została Marta Kortas nominowana przez zespół „Caritas” parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd.

Podczas gali zagrał Zespół Instrumentów Dętych z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd., zaśpiewała Agata Zimnak z Bytoni i Młodzieżowy Chór Cantores Minores z Gniewu.