Nie bądźmy obojętni – jeden telefon może ocalić ludzkie życie. Pomoc dla bezdomnych

Okres jesienno-zimowy to trudny czas szczególnie dla osób bezdomnych, które przebywają na terenie miasta. Bywa, że jeden telefon może ocalić im życie, dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim apeluje do mieszkańców, aby nie byli obojętni i zgłaszali wszystkie przypadki obecności bezdomnych w okresie jesienno-zimowym.

– Aby zabezpieczyć osoby bezdomne w okresie zimy niezbędne są wspólne działania nie tylko wszystkich służb, ale także ludzi dobrej woli i wrażliwego serca – wyjaśniają pracownicy MOPS. – Nie bądźmy obojętni – jeden telefon może ocalić ludzkie życie – apelują.

Informacje o niepokojących wydarzeniach na terenie Starogardu Gdańskiego, o osobach w potrzebie można kierować do:

1. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gd. tel. 58-562 44 58;
2. Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gd. tel. 58-737 02 22; tel. alarmowy 997 lub 112;
3. Straży Miejskiej w Starogardzie Gd. tel. 58-530 60 95; tel. alarmowy 986;
4. Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdański tel. alarmowy 987.

 

Ks. Grzegorz Weis - Przewodniczący Parafialnego Zespołu Caritas Parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Zofia Łobocka - Parafialny Zespół Caritas Parafii pw. Św. Mateusza, podkomisarz Mariusz Bucikiewicz – Komenda Powiatowa Policji, Krystyna Kwidzińska-Kulas - Z-ca Komendanta Straży Miejskiej, Elżbieta Lokś – Z-ca Dyrektora MOPS, Teresa Gilla – Kierownik Sekcji Pracy Socjalnej i Wspierania Rodziny, Urszula Domachowska – Dyrektor MOPS
Ks. Grzegorz Weis – Przewodniczący Parafialnego Zespołu Caritas Parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Zofia Łobocka – Parafialny Zespół Caritas Parafii pw. Św. Mateusza, podkomisarz Mariusz Bucikiewicz – Komenda Powiatowa Policji, Krystyna Kwidzińska-Kulas – Z-ca Komendanta Straży Miejskiej, Elżbieta Lokś – Z-ca Dyrektora MOPS, Teresa Gilla – Kierownik Sekcji Pracy Socjalnej i Wspierania Rodziny, Urszula Domachowska – Dyrektor MOPS

25 października br. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odbyło się spotkanie poświęcone koordynacji działań na rzecz bezdomnych mieszkańców Starogardu. Przedstawiciele Ośrodka, Caritas, Policji i Straży Miejskiej wymienili się doświadczeniami z poprzednich lat oraz ustalili zasady działania na nadchodzące miesiące.

bezdomni_03Caritas przy Parafii pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Lubichowskiej we współpracy z MOPS przygotowywać będzie ciepłe posiłki dla osób bezdomnych. Z darmowych obiadów w stołówce Caritas-u bezdomni mogą korzystać już od 2 listopada, od poniedziałku do piątku. Na soboty i niedziele wydawany im będzie tzw. suchy prowiant. Również w pomieszczeniach Caritas-u bezdomny może dokonać zabiegów higieniczno-sanitarnych, wymienić brudne ubranie i zaopatrzyć się w odzież i buty stosowne do warunków atmosferycznych.bezdomni_02

Podczas spotkania ustalono również, że pracownicy socjalni Ośrodka, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji będą wspólne wizytować wszystkie niezamieszkałe miejsca w mieście. W związku z tym każdy kogo zaniepokoi obecność bezdomnego w miejscu, w którym ujemna temperatura na zewnątrz może zagrażać jego zdrowiu lub życiu, proszony jest o zgłoszenie tego faktu pod wskazane numery telefonów. Trzeźwy bezdomny może być skierowany m.in. do schronisk w Grudziądzu, Smętowie Granicznym, Malborku i Gdańsku. Ośrodek zawarł też porozumienie z Kołem Grudziądzkim Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Grudziądzu na interwencyjny pobyt bezdomnych w tamtejszym schronisku.

Świadczenia na rzecz bezdomnych finansuje Ośrodek ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański z częściowym – rzeczowym i wolontarystycznym wsparciem Caritas-u.

ulotka_bezdomni_2

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl