Bądź odpowiedzialnym opiekunem psa

Do połowy czerwca trwa zorganizowana przez Straż Miejską akcja dotycząca właściwej opieki nad zwierzętami. Ma nie tylko prewencyjny, ale i edukacyjny charakter.

Przeprowadzane przez strażników kontrole dotyczą w szczególności zasad wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcach, sprzątania po pupilach w miejscach publicznych, czyli na trawnikach lub chodnikach. – Sprawdzamy także czy w jakichś obszarach miasta psy biegają samopas. W takich przypadkach podejmujemy działania prewencyjne – mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystyna Kwidzińska-Kulas.

Akcja pod nazwą „Bądź odpowiedzialnym opiekunem psa” ma również charakter edukacyjny. W szkołach podstawowych przeprowadzone zostaną pogadanki, które wyjaśnią uczniom m. in. jak należy postępować w razie spotkania z samotnie wałęsającym się psem. – Przybliżymy też zasady wyprowadzania psów przez dzieci. Dorosłe osoby są informowane o skutkach nieprzestrzegania obowiązujących zasad, dotyczących wyprowadzania psów na spacery oraz sprzątania po nich – tłumaczy Krystyna Kwidzińska-Kulas.

Od lewej: zastępca prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. społecznych Maciej Kalinowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystyna Kwidzińska-Kulas oraz dyrektor zarządzający SMS Food Industries Poland Michał Stolarz. Fot. M. Rogala

Mandat za brak smyczy u pupila może wynieść do 500 zł (art.77 KW). Tyle samo możemy zapłacić za pozostawienie nieczystości po swoim pupilu. Za oba przewinienia sąd może nałożyć na właściciela psa grzywnę w wysokości do 1000 zł.

Partnerami akcji Straży Miejskiej są: Urząd Miasta Starogard Gdański, TBS „Ziemi Kociewskiej”, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kociewie”, OTOZ Animals, starogardzki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz Clawer i SMS Group.

– Od początku działalności SMS Food Industries Poland jest mocno „umocowana” w Starogardzie Gdańskim. Wspierała i wspiera akcje charytatywne czy społeczne. Przeznacza środki na sport oraz działalność różnych organizacji. Dla spółki dzisiaj pracuje sporo ponad 200 osób. Wszelkie możliwe zakupy są robione w starogardzkich hurtowniach i sklepach. Różnego rodzaju naprawy zlecamy lokalnym firmom, dzięki czemu w Starogardzie zostają naprawdę miliony złotych rocznie. A skoro firma stale się rozwija, to i tych milionów z każdym rokiem jest więcej. Nowe wyroby, nowe działy, zupełnie inne pola działalności. Dlatego naprawdę chętnie pomagamy. Decyzja o wsparciu akcji „Bądź odpowiedzialnym opiekunem psa” była dla nas oczywista. W końcu jej głównymi bohaterami są psy, dla których produkujemy karmę. Dokładamy wszelkich starań by była jak najlepsza i zaspokajała wszystkie potrzeby pupili – powiedział dyrektor zarządzający SMS Food Industries Poland Michał Stolarz.