Artysta autentyczny – wierny ludowej prostocie

„Życie i twórczość Edmunda Zielińskiego w 60-lecie twórczości artystycznej” to tytuł wystawy, którą można obejrzeć w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. 3 września odbył się jej wernisaż. Rzeźby i obrazy na szkle lokalnego artysty można podziwiać do końca października 2021 r.

Edmund Zieliński jest publicystą, malarzem, rzeźbiarzem i propagatorem kultury ludowej. Urodził się w Białachowie, później zamieszkiwał miejscowość Zblewo.  Mimo konieczności emigracji z Kociewia do Trójmiasta zawsze wyraźnie podkreśla swoją przynależność do regionu, w którym się urodził. Motywem przewodnim jego twórczości jest bliskie jego sercu Kociewie. Wśród 120 prac, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim oraz zasobów prywatnych, zgromadzonych na wystawie w Muzeum, dominują rzeźby oraz obrazy malowane na szkle i płótnie. Szczególną uwagę przykuwają rzeźby Chrystusa Frasobliwego i Ukrzyżowanego. Na półkach kredensu wyeksponowane zostały publikacje artysty, a także odznaczenia i medale, którymi został uhonorowany. Są też plakaty z informacjami przedstawiającymi jego twórczą drogę i wiele fotografii ukazujących detale prac artysty. Cała ekspozycja wzbogacona jest o akcenty dawnej wsi. Zobaczyć można drewniane pniaki, drzewka, nieużywane już współcześnie drabiny i meble z dawnych domostw. Ich wyjątkową ozdoba są kolorowe ptaszki – motyw przewodni twórczości Edmunda Zielińskiego. Wystawa jest pięknie skomponowana, barwna i niezwykle ciekawa.  

Rzeźby autorstwa Edmunda Zielińskiego

Jej wernisaż odbył się 3 września. Uczestniczyli w nim licznie zaproszeni goście m.in. poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel, Lech Zdrojewski prezes fundacji OKO-LICE-KULTURY, a także rodzina artysty, przyjaciele i wielu mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

Gości przywitał dyrektor Muzeum Mariusz Brodnicki. Szczególne słowa skierował do autora wystawy – Edmunda Zielińskiego – Dziękuję, że wrócił Pan do domu, tu na Kociewie, gdzie rozpoczął Pan swoją karierę wystawienniczą, gdzie odkrywał Pan swoje talenty i zdolności, gdzie przeżywał pierwsze fascynacje pięknem kociewskiej przyrody. Efektem tego jest właśnie ta niezwykła, jubileuszowa wystawa, do obejrzenia której z wielką przyjemnością wszystkich zachęcam – powiedział dyrektor Muzeum. Podkreślił, że prace nad przygotowaniem tej wystawy trwały kilka miesięcy. – 60-letni dorobek Edmunda Zielińskiego jest tak duży, że nie sposób było pokazać wszystkich jego prac. Wybraliśmy te, które najbardziej oddają ludowy charakter twórczości artysty i jego  artystycznego ducha– zakończył.

Gratulacje i podziękowania Edmundowi Zielińskiemu za wspaniały dorobek twórczy i umożliwienie pokazania go w Muzeum przekazał dyrektor Muzeum Mariusz Brodnicki

Wystawę można odwiedzać od 3 września do 29 października w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim przy ul. Bocznej 2. Kuratorem wystawy jest kustosz Izabela Czogała, która przygotowała ją z pomocą Fundacji OKO-LICE-KULTURY. Przedsięwzięciu towarzyszy album, który stanowi krótkie podsumowanie życia i dorobku twórcy. Publikację wydano w ramach 6. Kongresu Kociewskiego, przebiegającego pod tytułem „Tożsamość regionalna Kociewia – historia i przyszłość”.

fot. Magdalena Dalecka