Artyści z Chin na starogardzkiej scenie

19 października o godz. 17:00 w starogardzkiej hali miejskiej wystąpi 19 artystów z partnerskiego miasta Luohe w Chinach. Zaprezentują tradycyjny i współczesny taniec chiński, pokazy akrobatyczne i chińską operę. Na scenie pojawią się soliści i muzycy, którzy zagrają na tradycyjnych dalekowschodnich instrumentach. Będzie to jedno z dwóch przedstawień w Polsce z okazji 70.rocznicy nawiązania chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych.

Tradycyjny taniec chiński to kultura Chin zamknięta w ruchach ciała, ukazana w bogactwie kostiumów, opowiedziana za pomocą stóp, rąk i głów poruszających się w rytm historii. Układy choreograficzne wykonywane najczęściej przez kilku tancerzy naraz (zwykle tej samej płci) to pokazy, które urzekają elegancją, pasją i wyrafinowaniem. Każda prowincja posiada swój własny taniec, który w sposób charakterystyczny dla danego regionu oddaje sposób życia i zwyczaje jego mieszkańców. To sprawia, że tańce te są cenną częścią dziedzictwa kulturowego Chin.

Tancerze z miasta partnerskiego Luohe w prowincji Henan zaprezentują 3 regionalne tańce – tradycyjne i współczesne.

Pokaz tradycyjnego tańca chińskiego

Starogardzianie obejrzą też kilka występów tzw. opery chińskiej, która należy do skarbów kultury narodu chińskiego. Łączy w sobie taniec i śpiew. Aktorzy posługują się skonwencjonalizowanymi i symbolicznymi środkami wyrazu, takimi jak: słowo mówione, śpiew i ruch, na który składają się taniec i elementy odwzorowujące walkę. Charakteryzuje ją także barwny strój, makijaż sceniczny i maski.

Opera chińska łączy w sobie taniec i śpiew

Nie zabraknie też barwnych pokazów akrobatycznych i występów solo z udziałem tradycyjnych chińskich instrumentów muzycznych.

Pokaz akrobatyczny

Przedstawienie odbędzie się 19 października o godz. 17:00 w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Będzie jednym z dwóch występów w Polsce, organizowanych w ramach obchodów 70.rocznicy nawiązania chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych.

15 października artyści wystąpią w siedzibie Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce w Warszawie, a 19 października w naszym mieście. Starogard został wyróżniony z tytułu utrzymywania bliskich przyjacielskich relacji z chińskim miastem Luohe.

Wstęp na występ jest bezpłatny!

Wydarzenie objęli patronatem Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. 

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Miejska Starogard Gdański i Starogardzie Centrum Kultury.

 

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl