Apel prezydenta miasta do mieszkańców

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem i ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia pandemią, prezydent miasta Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak prosi mieszkańców miasta o pozostawanie w domach, zachowanie spokoju i rozsądku oraz wsparcie w tym trudnym momencie. Chodzi o zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

DRODZY STAROGARDZIANIE!

Nastał trudny czas – czas wzmożonego niepokoju o zdrowie bliskich i własne. Koronawirus rozprzestrzenia się na świecie, w Europie, także w Polsce. To dla nas sprawdzian, by wykazać się odpowiedzialnością, dyscypliną, ale też zrozumieniem, empatią i wsparciem.

Zamkniecie placówek oświatowych – przedszkoli, szkół, żłobków, miejskich instytucji kultury i sportu wprowadziło sporo zamieszania, ale ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. To bardzo ważne, bo oznacza zaprzestanie przemieszczania się kilkuset tysięcy osób, jeśli doliczyć rodziców, nawet milionów w ciągu doby.

Służy temu również decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych, ale też mniejszych imprez kulturalno-sportowych, spotkań z mieszkańcami, warsztatów czy szkoleń. Walka z koronawirusem to walka z naszymi codziennymi nawykami. One nie są regulowane. Na okres dwóch najbliższych tygodni zaprzestańmy więc witać się poprzez uścisk dłoni czy pocałunek w policzek, zachowujmy się w sposób bardziej zdystansowany. Najważniejsza jest bowiem profilaktyka, aby nie ulec zarażeniu i nie zarażać innych. Nie należy przy tym ulegać panice, ale należy wykonać każdy wysiłek, aby ograniczyć ryzyko zakażenia.

Wszystkie podjęte działania, zmierzające do ograniczenia liczby zachorowań w kraju, nie miały dotąd precedensu, stąd stanowią zadanie niezwykle trudne, odpowiedzialne, wymagające mobilizacji oraz zrozumienia powagi tych okoliczności.

Szczególny apel kieruję do rodziców dzieci i młodzieży o nie bagatelizowanie sytuacji. Przerwa w nauce to nie wakacje ani ferie. To kwarantanna. Ma ograniczyć do minimum kontakty, a tym samym możliwość rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego drodzy rodzice apeluję o wyjaśnienie dzieciom obecnej sytuacji, aby świadomie ograniczyli do minimum swoje kontakty z innymi ludźmi, w tym z rówieśnikami, przyjaciółmi, bliższymi i dalszymi krewnymi. Ważne, by młodzież nie gromadziła się w miejscach publicznych, nie organizowała spotkań towarzyskich, unikała zatłoczonych miejsc i nie chodziła do klubów, kawiarni czy restauracji. Po prostu proszę was drodzy rodzice o czujność i rozwagę, a Was droga młodzieży – spędźcie ten czas w domu. To bardzo ważne!

Rodziców dzieci do lat 8, informuję, że w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni w wysokości 80% wartości wynagrodzenia. Rodzic może również skorzystać z innych form umożliwiających opiekę nad dziećmi, w tym urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie albo form pracy zdalnej w warunkach domowych, po uzgodnieniu tego z pracodawcą.

Ważne też, aby dzieci nie miały bliskich kontaktów z osobami starszymi, których w sposób nadzwyczajny musimy chronić przez zarażeniem koronawirusem. Te osoby są w grupie podwyższonego ryzyka i mimo, że sami możemy być zdrowi, możemy ich zakazić. Proszę, zadbajmy o nich szczególnie, zwłaszcza o tych, którzy są samotni. Zróbmy im zakupy, odbierzmy leki z apteki, wyprowadźmy psa.

Nie szturmujmy też sklepów – rząd informuje o tym, że nie będą one zamykane, więc nie ma potrzeby wpadać w panikę i opróżniać do czysta półek. Oczywiście warto zadbać o podstawowe zapasy, ale należy to robić z „głową” rozsądnie.

Pamiętajmy również o higienie, zdrowym odżywianiu i nawadnianiu.

Zachęcam do korzystania z serwisu www.starogard.pl zakładki „KORONAWIRUS” oraz miejskich mediów społecznościowych. Przekazujmy tylko rzetelne i sprawdzone informacje, stosując się do zaleceń przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, które znajdziecie Państwo na stronach rządowych (gis.gov.pl). Zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Pana Premiera M. Morawieckiego, te decyzje obowiązują na razie przez dwa tygodnie. O każdej zmianie będziemy Państwa informować na bieżąco.

Jeszcze raz apeluję o pozostawanie w domach zawsze, gdy tylko ich opuszczenie nie jest bezwzględnie konieczne, zachowanie spokoju i rozsądku oraz wzajemne wspieranie się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Bądźmy wrażliwi na siebie i innych, pomagajmy sobie nawzajem. Dbajmy o nasze więzi. Po prostu – trzymajmy się razem. Wszystkie te trudne decyzje, które zapewne wzbudzają również Państwa niepokój, wynikają z troski o mieszkańców Starogardu Gdańskiego i mają na celu jak najszybsze przywrócenie normalności. Gorąco wierzę, że przetrwamy ten czas bez uszczerbku, zjednoczeni, solidarni i wzmocnieni wzajemną troską i empatią. Życzę Państwu zdrowia i spokoju.

Prezydent Miasta Starogard Gdański
Janusz Stankowiak