Alert dla powiatu starogardzkiego

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa. Od piątku 21 sierpnia powiat starogardzki znajduje się w strefie różowej – czyli powiatów zagrożonych wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń.

Nowa lista powiatów z obostrzeniami obejmuje 19 pozycji. W strefie „czerwonej” o najostrzejszych rygorach znalazły się powiaty: wieluński, nowosądecki, rybnicki, lipski, nowotarski oraz Nowy Sącz i Rybnik.

Strefa „żółta” obejmuje powiaty: tatrzański, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, pszczyński, jarosławski, radziejowski oraz Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska.

Powiat starogardzki został objęty alertem. Jeśli zakażenia rozwijać się będą w takiej dynamice jak obecnie, to w przyszłym tygodniu nasz powiat będzie objęty strefą „żółtą”. Oznaczać to będzie wprowadzenie dodatkowych obostrzeń na terenie powiatu. W strefie „żółtej” w przypadku imprez takich jak targi, wystawy, konferencje obowiązuje limit – jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W siłowniach ćwiczyć może 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, w tym w weselach, nie może przekraczać 100 osób. W obiektach otwartych podczas wydarzeń sportowych na obiekcie 1 osoba może przebywać na min. 5 metrach kwadratowych – maksymalnie 100 osób.

W trosce o zdrowie mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz całego powiatu starogardzkiego prezydent miasta Janusz Stankowiak apeluje o nie bagatelizowanie sytuacji i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń w związku z COVID-19. Przypomina o zachowaniu dystansu społecznego w miejscach publicznych (1,5 metra), a gdy zachowanie tego dystansu nie jest możliwe, zakrywaniu ust i nosa maseczką, chustą lub inną częścią garderoby, tak aby nakrycie przylegało do twarzy i pozwalało swobodnie oddychać. Należy pamiętać o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa w obiektach handlowych, usługowych, zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, kościołach oraz środkach komunikacji miejskiej, a także o regularnym myciu i dezynfekcji rąk.

Aktualna liczba zachorowań
– w Polsce – 60 281
– na Pomorzu – 1 894
– w powiecie starogardzkim – 12

Liczba przypadków śmiertelnych
– w Polsce – 1 938
– na Pomorzu – 43
– w powiecie starogardzkim – 0

Numery kontaktowe ze stacją SANEPID-u w Starogardzie Gdańskim znajdziecie TUTAJ

źródło ilustracji  – Ministerstwo Zdrowia