Aleksandra Miczek wyróżniona w plebiscycie Nauczyciel Pomorza 2017

Nauczycielka języka polskiego i nauczycielka wspomagająca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego w Starogardzie Gdańskim zdobyła wyróżnienie w plebiscycie Nauczyciel Pomorza 2017. 30 października pogratulował jej prezydent miasta wspólnie z wiceprezydentem i zastępcą naczelnika Wydziału Spraw Społecznych.

Aleksandra Miczek jest nauczycielem języka polskiego i nauczycielem wspomagającym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego w Starogardzie Gdańskim. W zawodzie pracuje od 21 lat. Pani Ola jest autorką innowacji pedagogicznych zawierających treści regionalne, realizowanych na lekcjach języka polskiego, historii, przyrody, plastyki oraz zajęciach pozalekcyjnych. Jako członek Stowarzyszenia Kultury Ognisko uczestniczyła w przygotowaniu wydania „Elementarza gwary kociewskiej”. Jest autorką zeszytu ćwiczeń do „Elementarza”. Jej współpraca ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych All Art zaowocowała realizacją filmu „Kamień”, który stanowi ekranizację jednej z kociewskich legend.

Dyplom, który otrzymała Aleksandra Miczek

Aleksandra Miczek prowadzi zajęcia z zakresu edukacji regionalnej dla nauczycieli i uczniów. Działa w środowisku lokalnym przy organizacji różnych imprez: m. in. ARLEKIN Przegląd Zespołów Teatralnych Szkół Podstawowych im. Albina Lubińskiego, Wieczór z Kociewską Legendą, przegląd spektakli teatralnych, przygotowanych na podstawie utworów kociewskich twórców. Prowadzi lub współprowadzi liczne koła zainteresowań, m. in. dziecięcy zespół teatralny Pleciuga, młodzieżowy zespół teatralny Napararawan w Starogardzkim Centrum Kultury, kapelę kociewską Fefernóski oraz zespół folklorystyczny „Szkólne Gzuby” w Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Współpracuje też z Osiedlowym Domem Kultury. Jej podopieczni odnoszą sukcesy w konkursach recytatorskich, także gwary kociewskiej, konkursach literackich, czytelniczych, teatralnych, folklorystycznych i olimpiadach regionalnych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Często uświetniają miejskie imprezy.

Pani Aleksandra stosuje urozmaicone metody pedagogiczne, ponieważ jako nauczyciel w szkole z oddziałami integracyjnymi często pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Angażuje dzieci niepełnosprawne w prace zespołu teatralnego i folklorystycznego. Prowadzi indywidualne lekcje języka polskiego dla uczniów autystycznych oraz dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową.

Wyróżnienie w plebiscycie Nauczyciel Pomorza 2017 Aleksandra Miczek odebrała w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz wicemarszałka Krzysztofa Trawickiego.

– Zdobycie wyróżnienia w tym konkursie jest dla mnie ogromną nagrodą, tym bardziej, iż nominowali mnie do niej rodzice moich uczniów. To dla mnie sygnał, że cenią moją pracę, mimo iż jestem nauczycielem wymagającym. Miłe są takie chwile, kiedy ktoś dostrzega moją pracę i docenią ją nagrodą, ale i bez niej nadal tak samo wykonywałabym swoje obowiązki. Ja to po prostu lubię – powiedziała Aleksandra Miczek.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl