Aktywny patriotyzm młodych Kociewiaków

Małgorzata Braun, Adam Legawski i Antoni Czapiewski ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Starogardzie Gdańskim zwyciężyli w III edycji gry terenowej pn. „W drodze do niepodległości: śladami zasłużonych Kociewiaków”. Gra odbyła się 16 maja 2018 r. Uczestniczyło w niej 12 zespołów ze szkół podstawowych i licealnych z terenu miasta i powiatu starogardzkiego.

Już po raz trzeci Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Starogardzie Gdańskim zorganizowała grę terenową. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości impreza odbyła się pod hasłem „W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI: śladami zasłużonych dla Kociewia”.

Uczestnicy gry terenowej pn. „W drodze do niepodległości: śladami zasłużonych Kociewiaków” przeszli trasę 5 km, rozwiązując zagadki w 4 punktach zaliczeniowych.

Zadaniem uczestników było piesze pokonanie pięciokilometrowej trasy oraz rozwiązanie (w 4 punktach zaliczeniowych) zagadek, nawiązujących do historii naszego regionu. Zabawa zakończyła się w Strzelnicy Bractwa Kurkowego – Turniejem Strzeleckim. Po drużynowych zmaganiach uczniowie zregenerowali swoje siły przy grochówce i pieczonych kiełbaskach.

Zarówno uczestnicy Gry jak i zaproszeni goście doskonale się bawili, nie kryjąc zadowolenia z aktywnej formy nowoczesnego patriotyzmu i uczczenia doniosłej rocznicy.

W Strzelnicy Bractwa Kurkowego na uczestników Gry czekał gorący poczęstunek

Poziom uczestników był wyrównany. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Starogardzie: Małgorzata Braun, Adam Legawski i Antoni Czapiewski pod opieką Doroty Raszeji. Pozostałe drużyny reprezentowały: Publiczne Szkoły Podstawowe nr 1, 2, 3, 4, 6, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, I Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim oraz Zespół Szkół Publicznych w Godziszewie, Publiczną Szkołę Podstawową w Brzeźnie Wielkim i Zespół Szkól Publicznych w Osiecznej.

Gra terenowa pn. „W drodze do niepodległości: śladami zasłużonych Kociewiaków” odbyła się po patronatem posła na Sejm RP Jana Kiliana

Nagrody, puchary i dyplomy dla wszystkich uczestników oraz zwycięzców ufundowali: Gmina Miejska Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe, Strzeleckie Bractwo Kurkowe i Poseł na Sejm RP Jan Kilian.

W organizację imprezy włączyły się starogardzkie placówki: Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum II Pułku Szwoleżerów, Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Zawodowych oraz Strzeleckie Bractwo Kurkowe. Wydarzenie patronatem honorowym objął Poseł na Sejm RP Jan Kilian.

W grze terenowej uczestniczyło 12 zespołów uczniów szkół podstawowych i licealnych ze Starogardu Gdańskiego, Godziszewa, Brzeźna Wielkiego i Osiecznej.