Aktywnie na świeżym powietrzu. Gdzie spędzać wolny czas?

Robi się coraz cieplej, a dni stają się dłuższe. Sprzyja to aktywności na świeżym powietrzu. Jej pasjonaci mają w Starogardzie Gdańskim spory wybór miejsc, w których mogą spędzać czas. Narzekać nie powinni najmłodsi, młodzież, ci w średnim wieku ani seniorzy.

W każdym rejonie miasta i na większości osiedli znajdują się place zabaw. Większość z nich poza typowymi urządzeniami dla dzieci, wyposażona jest też w siłownie zewnętrzne. Znajdziemy tam także street workout, czy boiska do różnych dyscyplin sportowych. Dodatkowo np. plac zabaw przy ul. Sędzickiego-Nierzwickiego, czyli „Twój rodzinny park edukacji i wypoczynku” posiada tor rowerowy. Plac zabaw „A KUKU” przy ul. Kryzana ma rolkowisko, bieżnię i linarium, a „Akademia Fiku-Miku” przy ul. Skłodowskiej-Curie/Buchholza tzw. „Wodny świat”.

Starogard Gdański posiada także cztery Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Są to ogólnodostępne, wielopokoleniowe miejsca sportu, rekreacji i wypoczynku, które mają sprzyjać integracji społecznej. Skierowane są do różnych grup wiekowych. Pierwsza ze stref znajduje się pomiędzy ul. Grunwaldzką i ul. Wybickiego, druga przy ul. Sadowej, trzecia przy ul. Ściegiennego, a czwarta przy ul. Sowiej. Zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy miasta mogą w nich odpocząć, skorzystać z tablic edukacyjnych, czy pograć w chińczyka, szachy lub warcaby.

Jedna z Otwartych Stref Aktywności w Starogardzie Gdańskim

Niezmiennie, od momentu oficjalnego otwarcia w lipcu 2018 r., wielką popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszy się skatepark w Parku Nowe Oblicze. Plac ma wymiary 35 m x 24 m i kształt wieloboku. Podzielony jest na pięć sekcji. Każda z nich składa się z mini ramp, poręczy i pochylni. Są banki, boxy, quoter turn, stairs z rail’em, jump stair z rail’em i wiele innych urządzeń.

Skatepark w Parku Nowe Oblicze

Już niedługo czeka nas otwarcie nie lada gratki dla miłośników dwóch kółek, czyli toru dla rowerów górskich i BMX „Wyrobisko”. Położony jest on w zachodniej części miasta w Dolinie rzeki Wierzyca, tuż za osiedlem Nad Jarem. Obiekt jest połączeniem dwóch torów rowerowych. Pierwszy to odpowiednik górskiej ścieżki rowerowej. Drugi zaś przeznaczony jest dla miłośników jazdy na BMX-ach. Stromy zjazd prowadzi w kierunku pięciu przeszkód o różnej skali trudności, które umożliwiają wykonywanie skoków, zwrotów i innych akrobacji. Oprócz przeszkód trasa składa się z odcinków prostych, podjazdów, a także odpowiednio wyprofilowanych łuków.

Trasa dla BMX z przeszkodami do wykonywania skoków

Oczywiście wolny czas można spędzać także w urokliwym Parku Miejskim oraz pozwalającej poczuć się jak na wakacjach dolinie rzeki Wierzyca. Malowniczy szlak przemierzymy spacerem bądź na rowerze. To idealne miejsce na piesze wędrówki z całą rodziną. Przyjemnym miejscem na odpoczynek jest również powstały w 2020 r. deptak pomiędzy ul. Kościuszki, a Owidzką.

Spacer doliną rzeki Wierzyca to doskonały sposób na relaks.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl