Akademia Fiku –Miku bogatsza o nowe boisko

Mieszkańcy ul. Buchholza i Marii Skłodowskiej Curie po raz drugi udowodnili, że dzięki Budżetowi Obywatelskiemu można łatwo zmienić swoją najbliższą okolicę. Od 26 sierpnia mogą korzystać już nie tylko z placu zabaw i siłowni pod chmurką, ale również nowoczesnego i bezpiecznego boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja kosztowała ponad 200 tys. złotych.

Wystarczył pomysł, solidarność sąsiedzka i oczywiście narzędzie, jakim jest Budżet Obywatelski. W ten sposób mieszkańcy ulic Buchholza i Marii Skłodowskiej Curie w pobliżu własnych domów zapewnili sobie doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku dla dzieci i dorosłych. W 2016 roku powstał tu plac zabaw i siłownia pod chmurką. W tym roku 26 sierpnia uroczyście otwarto nowe boisko wielofunkcyjne. Całość nazwali „Akademia Fiku Miku”.

Idealne boisko do zabawy

Boisko wielofunkcyjne – inicjatywa mieszkańców ul. Buchholza i Marii Curie Skłodowskiej w ramach BO 2017

Boisko ma 260 m2 powierzchni, pokrytej nowoczesną nawierzchnią poliuretanową. Okala je dwumetrowy pas zieleni z ławeczkami i koszami na śmieci. Dzieci i młodzież mogą tu grać w siatkówkę, stretball, badmintona, ringo, dwa ognie, a nawet tenisa. Obiekt jest ogrodzony do wysokości 4 metrów, oświetlony lampami ledowymi i monitorowany za pomocą trzech kamer. Dzięki temu jego użytkownicy mogą czuć się tu bezpiecznie i komfortowo nawet po zmroku.

– Nasze dzieci są przeszczęśliwe. Młodsze szaleją na huśtawkach i zjeżdżalni, a starsze od dzisiaj mogą „wyżywać się” na boisku. Mogą biegać i skakać po nim na bosaka, ponieważ nawierzchnia jest bardzo przyjazna w dotyku, miękka i bezpieczna – przyznała pomysłodawczyni Jolanta Reszkiewicz. – Budżet Obywatelski dał nam szansę na zmianę otoczenia. Wykorzystaliśmy ją dwukrotnie i dzisiaj mamy tego efekty. Cieszę się, że udało się nam zrealizować oba projekty i że mieszkańcy tak licznie wsparli je swoimi głosami. 

– Z pewnością nie poprzestaniemy na tym  – zapewniła Anna Piotrzkowska, siostra pani Joli. – Mamy kolejne pomysły, jak upiększyć i urozmaicić ten teren. Oczywiście liczymy na pomoc i wsparcie ze strony miasta – dodała.

Balony, cukierki i smerfy – wielkie otwarcie

Anna Piotrzkowska i Jolanta Reszkiewicz

„Akademia Fiku Miku” to wielki sukces mieszkańców ulic Marii Curie Skłodowskiej i Buchholza. Już po raz drugi udowodnili, że siła tego sukcesu tkwi w jedności, we wspólnocie, którą tworzą. Ponad 100 głosów oddanych w głosowaniu na ten projekt postawił go na pierwszym miejscu wśród wszystkich inicjatyw budżetu obywatelskiego 2017 roku z rejonu nr 2. Jego pomysłodawczyniami są Jolanta Reszkiewicz, Katarzyna Oleksiuk i Anna Piotrzkowska. – Dziś z kraju marzeń przechodzimy do rzeczywistości, którą jest otwarcie boiska – mówiła Anna Piotrzkowska podczas otwarcia – kiedyś same grałyśmy tu w siatkę na trawie, dzisiaj nasze dzieci mają komfortowe warunki do zabawy. Wierzymy, że w Starogardzie Gdańskim, gdzie rodzą się gwiazdy sportu – może jakaś gwiazda zajaśnieje właśnie tutaj i swoje pierwsze kroki ku karierze sportowej postawi właśnie na tym boisku.

– Możemy być wszyscy z siebie dumni – dodała Jolanta Reszkiewicz, która podziękowała też wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i pomogli przygotować jego otwarcie.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak pogratulował i podziękował mieszkańcom, szczególnie pani Ani, Joli i Kasi. Podkreślił, że to co widzi tutaj, tę radość i wspólnotę, to tylko potwierdza fakt, że projekt „budżet obywatelski” ma sens. – My tylko dajemy pieniądze, sukces leży po waszej stronie, was wszystkich, którzy głosujecie na swoje projekty – powiedział. – W tym roku będziecie mogli glosować nie wychodząc z domów. Mam nadzieję, że to ułatwi wam zadanie i jeszcze bardziej was zjednoczy. Od 1 września czekamy na wasze projekty.

Na otwarcie mieszkańcy przygotowali wiele atrakcji dla swoich pociech. Zadbali by każde dziecko i każdy nastolatek zapamiętał ten dzień jako wyjątkowy. Nie zabrakło domowych wypieków, dla starszych chleba ze smalcem, dla młodszych waty cukrowej i cukierków roznoszonych przez dziecięcych ulubieńców Smerfetkę i Papę Smerfa. Były balony, dobra muzyka i wspaniała zabawa, którą uświetnił występ akrobatek z UKS Piramida i przedszkolaków z Akademii Pluszowego Misia. Atrakcją otwarcia był też tort, który pokroił prezydent Janusz Stankowiak.

Boisko „Akademii Fiku Miku” kosztowało 208 837,80 zł. Projekt wykonała Pracownia Projektowa arch. Anna Lembicz ALPROJEKT, a prace budowlane wykonała firma Usługi Ogólno-Budowlane Andrzej Dzielisz z Borzestowa.

Fot. Magdalena Dalecka