Mistrzowie wolontariatu 2016 roku

Paulina Szulc, Maria Tomana i Stefania Szwarc to najlepsze wolontariuszki roku 2016. W czwartkowy wieczór, 8 grudnia podczas Gali Wolontariatu odebrały nagrody Prezydenta Miasta i Starosty Powiatu Starogardzkiego. Osobowością Wolontariacką roku 2016 została Karolina Jasnoch, a nagroda specjalna powędrowała do Szkolnego Koła Wolontariuszy przy Gimnazjum Nr 2. Wyróżnienia otrzymali ludzie o otwartych sercach, dla których najważniejsza jest pomoc drugiemu człowiekowi.

– Wolontariat tłumaczy się jako dobrowolny. To dobrowolne niesienie pomocy. Nie bójmy się pomagać, nie bójmy się być wolontariuszami – apelowała do gości Marta Kortas – Wolontariuszka Roku 2015. Właśnie pod takim hasłem „Czy jesteś już wolontariuszem?” 8 grudnia w sali konferencyjnej firmy „Polpharma” odbyła się starogardzka Gala Wolontariatu.

– Każdego zachęcamy do zostania wolontariuszem – mówił prowadzący Galę Łukasz Rocławski. – Każdy może nim być i sam określić ile czasu i w jakie dni chce pomagać. Czy akcyjnie czy systematycznie. Niech wzorem do naśladowania dla przyszłych wolontariuszy będą dzisiejsi nagrodzeni.

I nagrodę i tytuł „Wolontariusza Roku 2016” zdobyła Paulina Szulc, która na co dzień pracuje w Grodzisku Owidz. Jej pasją jest harcerstwo i pomoc drugiemu człowiekowi.

Paulina Szulc – Najlepsza Wolontariuszka 2016 Roku

– Łączę harcerstwo z wolontariatem. Często powtarzam, że pomagam „z głową i rozsądkiem”. Mam na myśli skutecznie – z uśmiechem mówi wolontariuszka. – Na zbiórkach, biwakach, obozach, akcjach i różnych imprezach pokazuję moim podopiecznym harcerzom, jak mogą pomagać i ile radości z tej pomocy czerpać. Uśmiech na twarzy drugiego człowieka mnie buduje, pokazuje właściwą drogę. To dla mnie największa nagroda. Uskrzydla mnie. Taka jestem, pełna energii i potrzeby dzielenia się nią. Tytuł Starogardzkiego Wolontariusza roku 2016 to dla mnie wielkie wyróżnienia – przyznaje – Chyba po raz pierwszy zostałam w ten sposób doceniona, ale nie robię tego dla tytułów. Jeśli ktoś mnie nagradza, mówię po prostu „dziękuję” i robię dalej swoje, dalej pomagam i uczę innych pomagać.

Paulina Szulc została wyróżniona za nieprzeciętne umiejętności organizacyjne, łatwość nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem, otwartość serca, bystrość umysłu i pomoc przy koordynacji takiego dzieła, jakim jest „Szlachetna Paczka”.

Drugie miejsce zajęła Maria Tomana. Jej dobre serce, uśmiech i wrodzony talent do angażowania innych w niesienie pomocy potrzebującym został dostrzeżony przez komisję i wyróżniony. Została nominowana przez Koło Powiatowe

Stefania Szwarc – Wolontariuszka Powiatu Starogardzkiego 2016 Roku

Polskiego Związku Niewidomych za działania na rzecz osób i instytucji wymagających wsparcia i pomocy oraz umiejętne pozyskiwanie pieniędzy na rozwój Koła. Wolontariuszem powiatu starogardzkiego Roku 2016 została Stefania Szwarc. Nominację zgłosiło Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka”.

– Pani Stefania to niezwykła osoba, jej troska i wsparcie o nowych członków stowarzyszenia, ofiarowywany uśmiech, serdeczność i ciepło są bezcenne i niezmiernie potrzebne – powiedziała o Wolontariuszce jej koleżanka z „Amazonek” – Aurelia Kush.

Kapituła konkursowa specjalnymi wyróżnieniami uhonorowała dodatkowo dziewięciu wolontariuszy, którzy z równie wielkim zapałem codziennie nieśli pomoc chorym, starszym i potrzebującym. Rozweselali smutnych, pocieszali samotnych i poświęcali wiele godzin swojego wolnego czasu w różnorodnych akcjach społecznych.

Figurki aniołów, nagrody i dyplomy wręczył zwycięzcom prezydent Janusz Stankowiak i Patryk Gabriel – członek zarządu Starostwa Powiatowego. Gala Wolontariacka odbyła się już po raz XI, a nagrody wręczono z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – święta wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i energię wspierając innych.

– Gratuluję wyróżnionym i wszystkim wolontariuszom i dziękuję za to co robicie, gdyż bezinteresowność i empatia okazują się w dzisiejszych czasach uczuciami deficytowymi – powiedział Janusz Stankowiak. – Czynicie dobro wokół siebie, bez żadnych oczekiwań, tym samym uczycie nas, jak powinien postępować człowiek, zwykłych ludzkich odruchów. Pokazujecie, że dobro, które dajecie, wraca ze zdwojoną siłą. Proszę czyńcie to dobro dalej i uczcie nas być dobrymi ludźmi.

Karolina Jasnoch – Najciekawsza Osobowość Wolontariacka Roku 2016

Prezydent miasta wzorem ubiegłego roku przyznał Szkolnemu Kołu Wolontariatu przy Publicznym Gimnazjum Nr 2 specjalną nagrodę dla „Najbardziej Aktywnego Szkolnego Koła Wolontariatu”. Oprócz wyróżnień specjalnych Karolina Jasnoch otrzymała tytuł „Ciekawej Osobowości Wolontariackiej”. Komisja konkursowa uznała ją za piękny przykład dla innych, dla których ma znaczenie idea budowania społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście, którzy są wytrwali w dążeniu do celu i niesieniu pomocy, w tym przypadku bezdomnym zwierzętom.

Dla wszystkich laureatów, którzy odbierali z rąk władz samorządowych nagrody i wyróżnienia, to był bardzo wzruszający wieczór. Szczególnie dla zwyciężczyni, dla której cała sala na stojąco zaśpiewała urodzinowe sto lat.

W podziękowaniu nagrodzeni podkreślali, że najważniejszy w tej pracy jest uśmiech drugiego człowieka, satysfakcja i poczucie, że to co robią ma sens i niesie radość. Galę uświetnił występ zespołu Singers Novi pod dyrekcją Wojciecha Gdańca. Zaśpiewała też Marta Miszewska.

Organizatorem miejskiej i powiatowej gali po raz kolejny było Stowarzyszenie „Można Inaczej” przy wieloletniej współpracy Zakładów Farmaceutycznych „Polpharma”. Konkurs odbył się przy wsparciu finansowemu Gminy Miejskiej Starogard Gdański i Starostwa Powiatowego oraz różnych fundatorów nagród indywidualnych.

Komisja konkursu Wolontariusz Roku 2016 w składzie: Janina Lubawska, Ewa Życzyńska, Ela Serocka, i Marta Kortas – przewodnicząca, przyznała następujące specjalne wyróżnienia:

Aleksandra Karasek – nominowana przez OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Starogardzie Gdańskim za bycie łącznikiem między wolontariuszami oraz za ponad trzyletnią pracę na rzecz zwierząt,
– Joanna Armatorska – nominowana przez Stowarzyszenie Wiosna- „ Szlachetna Paczka”
za ciekawe inicjatywy, radość współtworzenia i pomagania rodzinom będącym w potrzebie oraz otwarte i pełne dobra serce dla seniorów,
Gabriela Piątek – nominowana przez Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim za serce pełne cierpliwości wtedy, gdy trzeba poczekać, za determinację, gdy czasu zbyt mało, by pomóc osobom z niepełnosprawnością, za otwieranie drzwi zamkniętych i bezinteresowną pracę na rzecz środowiska otwartego na potrzeby osób potrzebujących,
Aurelia Kusch – nominowana przez Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „ Amazonka” za zaangażowanie na rzecz Klubu, umiejętności organizacyjne i wykonywanie swojej pracy z dużym uśmiechem i poczuciem humoru,
Stanisław Tobieński – nominowany przez Klub Sportowy Beniaminek 03 za przykład wielopokoleniowego wolontariatu, duszę społecznika, energię którą obdarza każdego kto stanie na spotkanej drodze, wspieranie zawodników swoją radą, ale i umiejętnościami organizatorskimi,
Weronika Muszyńska – nominowana przez OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Starogardzie Gdańskim za wytrwałość, determinację i zaangażowanie w świat bezdomnych zwierząt, wrażliwość serca i autentyczność swoich emocji,
Iwona Walendziak nominowana przez Klub Sportowy Beniaminek 03 za czas na pisanie projektów, zdolności organizatorskie, za bycie społecznym wolontariuszem podczas międzykulturowych wymian młodzieżowych, bezinteresowną pomoc i bycie dla innych na 100%
Mateusza Neihs nominowany przez Stowarzyszenie „ Można Inaczej” za bycie zawsze i wszędzie tam gdzie potrzeba być, za odkrywanie talentów własnych i innych, dbanie o swój rozwój, podnoszenie kwalifikacji wolontariackich dynamizm i pokorę, gdy tego wymaga sytuacja
Mariola Panek-Szklakowska nominowana przez Klub Sportowy Beniaminek 03 za zaangażowanie, za bycie pozytywną energią dla innych rodziców, motywowanie ich do działania na rzecz ich dzieci, rodzin oraz pomoc potrzebującym.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl