97.rocznica odzyskania niepodległości. Obchody w Starogardzie Gdańskim

W środę, 11 listopada, przypadła 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. Była to przełomowa data w dziejach Europy, szczególnie w dziejach narodu polskiego. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali upragnioną wolność, Polska – niepodległość.

Na znak pamięci i oddania hołdu polskim bohaterom wielu mieszkańców miasta wywiesiło na swoich domach flagę narodową.

Uroczystości upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie rozpoczęły się o godz. 9.30 przy Pomniku Niepodległości na ul. Paderewskiego. Obecne były poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, młodzież i dzieci oraz brać rycerska. Okolicznościowe przemówienie z tej okazji wygłosił Sławomir Jankowski- dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 2. Lokalne władze samorządowe złożyły pod pomnikiem kwiaty.

Po części oficjalnej wszyscy przemaszerowali do kościoła św. Mateusza, gdzie o godz. 10.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

A wieczorem, o godz. 19.00 kościół św. Katarzyny wypełnili starogardzianie, którzy tradycyjnie już co roku, przyszli posłuchać piosenek Kuźni Brackiej. Kuźniacy zaprezentowali program poetycko-muzyczny, który specjalnie przygotowali na tę okoliczność. Tym razem zaśpiewali piosenki opowiadające historie ludzi, którzy w walce o wolną Polskę tracili swoją młodość i życie. W ten sposób chcieli zaakcentować, że nie tylko wielkich i sławnych należy wspominać, ale też tych najmłodszych, których osobiste historie giną gdzieś pośród tych wspomnień. Stąd tytuł programu HISTORIE ZAGUBIONE. Był to miły akcent kończący tegoroczne obchody Święta Niepodległości Polski w Starogardzie Gdańskim.

Udział w obchodach jest nie tylko żywą lekcją historii, to także wyraźny znak, że Polska i Polacy pamiętają swą historię i chcą oddać hołd wszystkim bohaterskim rodakom walczącym o jej wolność.

DSC_1894DSC_1890DSC_1893