78.rocznica Zbrodni Katyńskiej – zapraszamy na uroczystości

13 kwietnia o godzinie 12:00 na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich Starogard upamiętni Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 78.rocznicę ofiar II masowej zsyłki Polaków na Sybir.

„Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę”. /źródło: katyn.ipn.gov.pl /

 13 kwietnia  na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim uczcimy pamięć o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.  Na  uroczystości upamiętniające 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej zapraszają prezydent miasta Janusz Stankowiak i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski. 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

11:50 zbiórka przy bramie Cmentarza

– wystąpienie okolicznościowe
– modlitwa w intencji ofiar
– złożenie wiązanek kwiatów

Zapraszamy delegacje, poczty sztandarowe i wszystkich mieszkańców.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl