78. rocznica agresji wojsk sowieckich na Polskę. Uczcijmy pamięć pomordowanych

17 września mija 78 lat od najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. Prezydent Janusz Stankowiak oraz przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski zapraszają wszystkich starogardzian, delegacje oraz poczty sztandarowe do upamiętnienia rocznicy agresji wojsk sowieckich na Polskę.

17 września 1939 r. o godz. 3.00 w nocy, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Napaść wojsk sowieckich na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera). Konsekwencją Paktu Ribbentrop-Mołotow był rozbiór osamotnionej Polski.

W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. przez Biuro Polityczne WKP(b) zostali rozstrzelani w Katyniu. Setki tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w głąb ZSRR.

Od lat wielu lat 17 września władze miasta, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta spotykają się przed zbiorową mogiłą starogardzian – ofiar II wojny światowej na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, aby uczcić pamięci pomordowanych. W tym roku nie będzie inaczej.

Program uroczystości:
Godz. 16.20
Zbiórka przed Cmentarzem przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Godz. 16.30
• Uformowanie kolumny i przemarsz pod pomnikiem wzniesionym na mogiłach starogardzian – ofiar II wojny światowej,
• Wspomnienie wydarzeń sprzed 78 lat,
• Modlitwa – Ksiądz Dziekan Józef Pick, Proboszcz Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim,
• Złożenie wiązanek kwiatów.

Zapraszamy!

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl