Hej Kolęda, Kolęda – miejska wigilia dla potrzebujących

Samotni, starsi, potrzebujący 22 grudnia uczestniczyli w corocznym wigilijnym spotkaniu Hej Kolęda Kolęda. Uroczystość odbyła się w Hali Miejskiej im. Kazimierza Deyny. Prawie 1 000 osób skorzystało z zaproszenia prezydenta miasta.


Na wigilijnym stole….

Mieszkańcy całymi rodzinami zasiedli do stołów ze świątecznymi potrawami. Mogli skosztować tradycyjnych wigilijnych dań, m.in. pierogów z kapustą i grzybami, ryby, bigosu, sałatki i barszczu. Nie zabrakło owoców i słodkości dla najmłodszych.
Świąteczny nastrój tworzyły choinki, którymi udekorowano salę oraz kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów PG Nr 3 pod kierunkiem Wojciecha Piskorskiego. Duchową pieczę sprawował ks. dr Dziekan Józef Pick. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. Świętego Łukasza o Bożym Narodzeniu zainicjował wspólną modlitwę, aby nikt w te święta nie był samotny, smutny, nie czuł się opuszczony, aby na swojej drodze spotykał dobrych i życzliwych ludzi.

Tradycji stało się zadość…

Życzenia mieszkańcom złożył prezydent miasta Janusz Stankowiak. Życzył wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. – To wyjątkowy czas– mówił – jedna z najpiękniejszych chwil w życiu każdego z nas. Przez cały rok czekamy na ten moment, kiedy nasze domy wypełnia zapach choinki i wigilijnych potraw. Kiedy wszyscy są dla siebie życzliwi, serdeczni i bliscy. Tego Wam życzę – bliskości w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych. Cieszę się, że skorzystaliście z mojego zaproszenia i przyszliście tu, by wspólnie przeżywać ten przedświąteczny czas – zakończył.

Wigilijne spotkanie Hej Kolęda Kolęda stało się już tradycją naszego miasta. Ten piękny zwyczaj zapoczątkował Edmund Stachowicz 13 lat temu. – Wiele się zmieniło od pierwszego spotkania – powiedział. Dzisiaj widzę, jak ważna była to inicjatywa, która przez te lata stała się tradycją wspólnego oczekiwania na Boże Narodzenie. To wyraz dobrej woli i wzajemnej ludzkiej życzliwości. Życzył całym rodzinom spokojnych, zdrowych świąt. – Niech ta prawdziwa wigilia za dwa dni będzie pełna ciepła i miłości rodzinnej – mówił. Niech w waszych domach nie zabraknie tego jednego wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa. A w Nowym Roku niech się wam się po prostu żyje lepiej.

Św. Mikołaj z workiem pełnym prezentów

Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej, wesołej i świątecznej atmosferze. Wzruszającym momentem było wspólne dzielenie się opłatkiem. Najbardziej radosnym – przyjście Świętego Mikołaja, którego od progu otoczył tłum dzieci. Mikołaj dla każdego miał upominek i słodycze. Chętnie sięgał do swojego wielkiego worka, upewniając się, czy dzieci, aby na pewno były grzeczne.
– Niech w waszych domach będzie kolorowo i wesoło! – wołał do zebranych ze sceny.
Na zakończenie spotkania uczestnicy wigili otrzymali świąteczne paczki.

Podziękowania

Organizatorem spotkania był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wspierało  go Starogardzkie Centrum Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do stołów podawali wolontariusze ze Stowarzyszenia „Można Inaczej” oraz uczniowie z Publicznego Gimnazjum Nr 3. Potrawy wigilijny przygotowała restauracja „New Club” Patryka Cymanowskiego. Upominki i słodycze dla dzieci ufundował hipermarket Carrefour Polska, a choinki – Nadleśnictwo Starogard Gdański.

Invalid Displayed Gallery

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl