77.rocznica Agresji wojsk sowieckich na Polskę. Uczcijmy wspólnie pamięć pomordowanych

17 września mija 77 lat od najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. Prezydent Janusz Stankowiak oraz przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski zapraszają wszystkich starogardzian, delegacje oraz poczty sztandarowe do uczczenia rocznicy agresji wojsk sowieckich na Polskę.

17 września 1939 r. o godz. 3.00 w nocy, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Napaść wojsk sowieckich na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera). Konsekwencją Paktu Ribbentrop-Mołotow był rozbiór osamotnionej Polski.

W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. przez Biuro Polityczne WKP(b) zostali rozstrzelani w Katyniu.Setki tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w głąb ZSRS.

Na pamiątkę tego wydarzenia od lat 17 września władze miasta, organizacje i stowarzyszenia oraz mieszkańcy miasta spotykają się przed zbiorową mogiłą starogardzian – ofiar II wojny światowej na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, aby uczcić pamięci pomordowanych.

Również w tym roku prezydent Janusz Stankowiak oraz przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski zapraszają wszystkich na uroczystości upamiętniające 77.rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę.

Program uroczystości:

Godz. 16.20
Zbiórka przed Cmentarzem przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Godz. 16.30
• Uformowanie kolumny i przemarsz pod pomnikiem wzniesionym na mogiłach starogardzian – ofiar II wojny światowej,
• Wspomnienie wydarzeń sprzed 77 lat,
• Modlitwa – Ksiądz Dziekan Józef Pick, Proboszcz Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim,
• Złożenie wiązanek kwiatów.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl