76. rocznica Zbrodni Katyńskiej – zapraszamy na uroczystości

13 kwietnia o godzinie 13:00 na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich odbędą się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

„Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.
Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę”.  (info: www.premier.gov.pl)

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

  • 12:50 zbiórka przy bramie Cmentarza
  • wystąpienie okolicznościowe
  • modlitwa w intencji ofiar
  • złożenie wiązanek kwiatów