60 lat „Misia Uszatka”. MPP Nr 3 świętowało jubileusz istnienia

Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 3 „Miś Uszatek” funkcjonuje już od 1964 roku. Obchodzi w tym roku 60-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 16 maja br. w murach budynku odbyła się uroczysta akademia oraz piękne występy dzieci. 

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, jego z-ca ds. społecznych Maciej Kalinowski i Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Agnieszka Buczyńska. Był także Radny Rady Miasta Artur Cybula, dyrektorki zaprzyjaźnionych przedszkoli, przedstawiciele Rady Rodziców z Przewodniczącą Agnieszką Kokosińską na czele.

Od lewej Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Agnieszka Buczyńska, Radny Rady Miasta Artur Cybula, z-ca prezydenta ds. Społecznych Maciej Kalinowski, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

Pojawiła się również Dyrektor Delegatury w Tczewie Kuratorium Oświaty w Gdańsku Anna Ciewiertnia wraz z wizytator Beatą Andrzejewską. Nie zabrakło absolwentów placówki oraz przedstawicieli licznych instytucji miejskich, m.in Bernadety Grunwald – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starogardzie wraz z absolwentką przedszkola – pedagogiem Ewą Bunikowską, zjawiła się także Beata Ociesa – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych wraz z pracownikami, Anna Drężek – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Seniorzy – przedstawiciele Dziennego Domu Senior + zaprzyjaźnionego z MPP3.

W sposób szczególny powitano emerytowane dyrektorki, Wiesławę Sobecką oraz Marię Ziemer i wszystkich emerytowanych pracowników przedszkola. Nie obyło się bez wspomnień i wzruszeń.

Od lewej dyrektor „Misia Uszatka” Monika Muchlińska oraz pracownik MPP3 Barbara Zielińska-Szyfelbein

– Nasze Przedszkole przeżywa dziś niezwykły dzień, Jubileusz 60-lecia działalności – mówiła obecna dyrektor „Misia Uszatka” Monika Muchlińska. – To bardzo ważna chwila dla nas wszystkich. Jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, a czas je porządkuje, czasem dodaje blasku, czasem refleksji – dodała.

Dyrektor skierowała także słowa podziękowań do wszystkich którzy wspierali i wspierają Przedszkole. Wyraziła wdzięczność Władzom Miasta za dostrzeganie potrzeb, za remonty, inwestycje, za pomoc w organizacji imprez.

O głos poproszono także Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, który nie krył dumy i radości z funkcjonowania placówki i jubileuszu Miejskiego Publicznego Przedszkola Nr 3.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak składa życzenia z okazji 60-lecia istnienia Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr 3

– Szanowna Pani Dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy administracji, obsługi, szanowni zebrani -rozpoczął Prezydent. – To przedszkole powstało w innej epoce, a dzisiaj jesteście przedszkolem na miarę XXI wieku. Jest to dobry moment aby podziękować wszystkim pokoleniom wychowawców, nauczycieli, pracownikom administracji i obsługi, za to za co zrobili dla tych pokoleń dzieci uczęszczających tu przez wszystkie te lata – mówił. – Przyjmijcie serdeczne gratulacje. Życzę kolejnych jubileuszy, wszystkiego najlepszego, zdrowia dla was wszystkich i jak najwięcej cudownych dzieci, które widać, że bardzo kochacie i jesteście im oddani. Serdecznie dziękuję.

Uroczystość poprowadziła Barbara Zielińska-Szyfelbein

 

Trochę historii

Przedszkole rozpoczęło swoją działalność w styczniu 1964 roku. Było drugim po Zakładowym Przedszkolu Polfy nowo wybudowanym po wojnie przedszkolem w mieście. Od samego początku swojego istnienia przyjęło nazwę „Miś Uszatek„ i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.

Organizatorką i pierwszą kierowniczką przedszkola została Gabriela Jaremyn. Kierowała nim w latach 1964-1987 . W dowód uznania za całokształt pracy zawodowej i społecznej została odznaczona m.in. Krzyżem Kawaleryjskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem oraz Medalem za Zasługi dla Starogardu Gdańskiego.

Na Jej miejsce powołano nową dyrektor, Wiesławę Sobecką. Z jej inicjatywy rozpoczęto rozbudowę przedszkola o dwa nowe oddziały oraz salę dla grup zerowych, a także remont łazienki i windę kuchenną. Za całokształt pracy odznaczono Ją Złotym Krzyżem Zasługi.

W roku 1995 dyrektorem przedszkola została Maria Ziemer. Do przedsięwzięć jakich dokonała należy wymiana stolarki okiennej i oświetlenia w salach przedszkolnych, remont i modernizacja ogrzewania centralnego, remonty łazienek, wzbogacenie ogrodu przedszkolnego w nowe sprzęty do zabaw na świeżym powietrzu. Za całokształt swojej pracy została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej Złotym medalem za długoletnią służbę. Wielokrotnie została doceniona przez Prezydenta Miasta za poświęcenie i trud włożony w prace na rzecz starogardzkiej oświaty.

Od września 2021 nową dyrektor została dotychczasowa nauczycielka przedszkola Monika Muchlińska. W lipcu 2022 przedszkole ponownie poddane zostało modernizacji, wymieniona została stolarka drzwiowa, zainstalowano system bezpieczeństwa p. poż, odnowiono schody, hole i podłogi.

Miejskie Przedszkole Publiczne Nr 3 to wyjątkowa, zwarta społeczność, stworzona przez pokolenia dzieci i ich rodziców oraz nauczycieli, którzy okazują umiejętności i zaangażowanie , a także oddają swoje serce, poszukując najlepszych rozwiązań na potrzeby dzieci.

Wszystkiego najlepszego „Misiu Uszatku” !

Fot. Anna Więckiewicz