Zapraszamy do obejrzenia wystawy z cyklu „Mater”

23 marca 2018 r. o godz. 18:00 w Galerii A w Starogardzkim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż malarstwa Renaty Zimnickiej – Prabuckiej. Wystawę z malarskiego cyklu „Mater” będzie można oglądać do 20 kwietnia br.

– Cykl malarski „Mater” to moja mentalna wędrówka do świata, który nieuchronnie ginie, a którym przesiąknęłam w dzieciństwie – mówi malarka. – Bliskie mi warmińskie pejzaże i ich mieszkańcy przewijają się przez moją twórczość od samego początku. Pojawiają się m.in. w cyklach „Świątki”, „Chrystusiki” i „Widok z mojego okna”. W moim malarskim założeniu „Matki” wyrażają sobą tajemnicę i powagę ludzkiego życia. Ich milczące spojrzenie jest wyzwaniem dla otaczającego mnie hałasu, a ich malowanie sposobem na kontemplację ciszy – dodaje Renata Zimnicka-Prabucka.

Inspiracją do postania tych obrazów były też m. in. zbiory etnograficzne, które artystka podziwiała w Litewskim Muzeum Narodowym. Poruszające piękno bolejącej matki, stało się punktem wyjścia dla jej grafik i akwareli. Nie znaczy to jednak, że jej obrazy mają nacechowanie sakralne, są one raczej pochyleniem nad duchowością prostych ludzi, nad ich prawdą zamkniętą w przydrożnej rzeźbie.

Renata Zimnicka – Prabucka urodziła się w 1972 roku w Cerkiewniku. W 1999 roku uzyskała dyplom w dziedzinie malarstwa pod kier. prof. Janusza Kaczmarskiego na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie. Od 2015 roku pracuje na stanowisku profesora UWM. Na swoim koncie ma ponad 50 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Od 2010 prowadzi plenery malarskie dla studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. W grupie malarskiej „Exaequo”, której jest współtwórczynią, promuje malarstwo w kraju i za granicą. W 2014 roku otrzymała medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 1999 roku tworzy cykle malarskie pt. „Święci”, „Rodzina”, „Cytaty malarskie”, „Autoportrety”, „Matki”. Należy do Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” i „Wyłom”.

Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria A im. Michała Faryseja zapraszają 23 marca br. o godz. 18:00 na wernisaż malarstwa z cyklu „Mater” Renaty Zimnickiej – Prabuckiej. Wystawa będzie czynna do 20 kwietnia br.

 

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl