5 mln z Unii na kanalizację w Starogardzie

We wtorek, 18.09 prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Starogard Gdański”. Starogard otrzyma prawie 5 mln zł na budowę kanalizacji w mieście.

Miasto realizuje projekt pn. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Starogard Gdański” od 2014 roku. Cześć zadań wykonuje wspólnie z Gminą Starogard Gdański oraz PWiK Star-Wik sp. z o.o. Łączna wartość inwestycji to 13,1 mln zł.

W ramach podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dofinansowanie uzyskają wykonane już zadania:

– budowa kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz wodociągu pomiędzy ul. Boh. Getta i ul. Kociewską (obecnie ul. Powstańców Warszawskich),
– budowa kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic: Poziomkowa, Malinowa, Jagodowa, Borówkowa,
– budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Kormorania i ul. Sowia (obszar Żabno)

oraz zadania, które zostaną wykonane do 2020 roku:

– budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w rejonie ul. Iwaszkiewicza,
– budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Niemojewskiego, Zamenhoffa, Pola, Rogali,
– budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Nowej Wsi Rzecznej ( współpraca z Gminą Starogard Gdański),
– dostawa punktów monitoringu sieci wodociągowej w ramach rozbudowy systemu monitoringu sieci wodociągowej w Starogardzie Gdańskim ( współpraca z PWiK Star-Wik sp. z o.o.).

Miasto za swoje zadania zapłaci ponad 9 mln zł, z czego prawie 5 mln zł otrzyma z Unii Europejskiej (dofinansowanie obejmuje 85% kosztów kwalifikowanych). W tym blisko 2 mln zł będzie wynosić refundacja wcześniej poniesionych kosztów.

– Cieszymy się z uzyskanego dofinansowania – powiedział Przemysław Biesek-Talewski – zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych. Byliśmy na liście rezerwowej, teraz podpisana została umowa o dofinansowanie. Tym bardziej nas to cieszy, że część zadań już wykonaliśmy, finansując je w całości z własnego budżetu. Teraz otrzymamy zwrot poniesionych nakładów w kwocie 1 891 027 zł.  Do zakończenia całej inwestycji pozostały jeszcze  dwa zadania .  Nową sieć kanalizacyjną i wodociągową w ulicy Iwaszkiewicza oraz w rejonie ulicy Niemojewskiego wykonamy w latach 2019-2020 – dodał wiceprezydent.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl