4,8 mln zł zasiliło miejski budżet. Będzie remont mostu

Starogard Gdański otrzymał dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – To realne wsparcie dla naszego samorządu pomoże zrealizować ważne dla mieszkańców inwestycje poprawiające komfort i bezpieczeństwo na drogach oraz jakość ich życia – mówi prezydent miasta Janusz Stankowiak.

3 września br. na konto Gminy Miejskiej Starogard Gdański wpłynęły 4 880 918 zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Taki zastrzyk gotówki bardzo nas cieszy. Otrzymane pieniądze pozwolą utrzymać dynamikę inwestycyjną miasta na planowanym poziomie – mówi prezydent Janusz Stankowiak. – Wszystkie samorządy w Polsce ucierpiały z powodu trwającej od marca epidemii koronawirusa. Niższe wpływy do budżetu z tytułu CIT, PIT i podatków zmusiły nas do weryfikacji planowanych na 2020 rok wydatków. Ponieważ część zadań gminnych jest obowiązkowa i niepodważalna, cięcia objęły przede wszystkim miejskie inwestycje. Teraz – dzięki otrzymanym środkom będziemy mogli zrealizować te inwestycje, które były zapisane w budżecie miasta, ale z powodu COVID -19 – wypadły z planu. Wybraliśmy zadania, które poprawią jakość życia starogardzian oraz komfort poruszania się po miejskich drogach, ale też których realizacja umożliwi dalszy rozwój miasta – dodał prezydent.

Dzięki otrzymanym z FIS pieniądzom, jeszcze w tym roku ruszy przebudowa mostu na ul. Tczewskiej wraz z rozpoczęciem planowanych na lata kolejne modernizacji ulic: Sobieskiego, Kanałowej i Owidzkiej. Jak wyjaśnił zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki – to krótki, ale niezwykle istotny odcinek drogi dla właściwego funkcjonowania miasta.

Fundusz Inwestycji Lokalnych został ustanowiony przez rząd polski w czerwcu 2020 roku jako realna pomoc dla samorządów w przeciwdziałaniu skutkom związanym z COVID-19. W sumie na utrzymanie dynamiki inwestycyjnej do lokalnych samorządów gmin i powiatów trafi ponad 6 mld zł. Kwota dofinansowania dla poszczególnych beneficjentów waha się od 0,5 mln zł do 93 mln zł.