Funkcjonariusze okręgowej służby penitencjarnej 4 lipca br. w Strzelnicy obchodzili święto służby więziennej. Z tej okazji ppłk. Ireneusz Łepkowski i płk. Andrzej Gniot wręczyli im awanse zawodowe, wyróżnienia i podziękowania.
Głównym zadaniem funkcjonariuszy służby więziennej jest ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych. Strażnicy prowadzą też działania penitencjarne i resocjalizacyjne wobec osób skazanych na pozbawienie wolności poprzez organizacje pracy pozwalającej na zdobywanie kwalifikacji zawodowych, nauczanie, zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe. Do ich zadań należy też wykonywanie tymczasowych aresztowań w sposób zabezpieczający prawidłowy tok postępowania karnego. Dbają o porządek w aresztach i zakładach karnych, edukują młodzież w zakresie prewencji przestępstw oraz kontrolują system dozoru elektronicznego.
4 lipca służba więzienna obchodzi swoje święto. Z tej okazji funkcjonariusze spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych w stargardzkiej Strzelnicy. Uroczystość, która była okazją do wręczenia wyższych stopni zawodowych, wyróżnień i podziękowań, poprowadził znany redaktor telewizyjny Sławomir Siezieniewski. Gospodarzem spotkania był dyrektor Aresztu Śledczego ppłk. Ireneusz Łepkowski, a gościem honorowym dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy płk. Andrzej Gniot.
W służbie społeczeństwa
— Miło mi gościć wszystkich Państwa na naszym corocznym święcie służby więziennej. Mam nadzieję, że ten czas wypełni radość i wdzięczność. To okazja by szczególne podziękować wszystkim, którzy na co dzień współpracują ze służbą więzienną,. Dziękuję władzom samorządowym, przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości, służbom mundurowym, Policji, Nadleśnictwu, Straży Pożarnej i Harcerzom. Dziękuję naszym kapelanom, szwoleżerom, braciom z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, członkom Klubu Strzeleckiego Tarcza, przedstawicielom środowisk biznesowego, oświatowego, kulturalnego i sportowego. —powiedział ppłk. Ireneusz Łepkowski
Szczególne podziękowania skierował do rodzin i bliskich funkcjonariuszy, bez akceptacji, wsparcia i zrozumienia których ta służba byłaby niemożliwa. Podkreślił, że mimo, że strażnicy więzienni bywają zamknięci za murami więzień, zawsze pozostają otwarci na potrzeby drugiego człowieka.
— W starogardzkim areszcie przebywa trzystu trzydziestu dwóch osadzonych – poinformował podpułkownik. — Prawie połowa z nich kierowana jest do zatrudnienia. Stu czterdziestu pięciu więźniów co dzień opuszczają mury więzienia, aby świadczyć pracę odpłatnie i nieodpłatnie na rzecz lokalnej społeczności. Pozostała część pracuje na rzecz jednostki, pozostając na terenie aresztu. Wielka w tym zasługa naszych kontrahentów, którzy przystąpili do rządowego programu „Praca dla więźniów” i zatrudnia około pięćdziesięciu siedmiu osadzonych — dodał na dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim.
Zaznaczył, że te liczby świadczą też o tym, że funkcjonariusze naszej służby potrafią skutecznie motywować skazanych do podejmowania trudu pracy i wysiłku w celu resocjalizacji.
— Cieszę się i gratuluje wszystkim, którzy wzmocnili swoje kwalifikacje uzyskując dzisiaj awans zawodowy oraz wszystkim kandydatom, którzy złożyli ślubowanie, za ich decyzję o wstąpieniu w nasze szeregi i chęci służenia społeczeństwu. Życzę wszystkim sukcesów zawodowych i samych lukratywnych przedsięwzięć — zakończył ppłk. Ireneusz Łapkowski.
Awanse zawodowe
Wyższe stopnie zawodowe otrzymało pięćdziesięciu dwóch funkcjonariuszy. Dwa przyznano w korpusie oficerskim, dwa w korpusie chorążych, trzydzieści osiem w korpusie podoficerskim oraz dziesięć w korpusie szeregowym.
— Dla mnie wasze awanse zawodowe to nie tylko wyższy stopień na pagonach munduru, czy zaszczyt uczestniczenia w tym święcie, to wyraz mojego szacunku i uznania za waszą sumienność i fachowość w tak trudnej dziedzinie, jaką jest praca penitencjarna. To kolejny krok w waszym zawodowym życiu, podkreślający coraz większe doświadczenie – tak bardzo potrzebne w naszych szeregach, w których dominują ludzie młodzi – niedoświadczeni. To właśnie na waszych barkach spoczywa obowiązek wskazania im właściwego sposobu postępowania i nauczenia sztuki dobrego więziennictwa. Wasze silne charaktery, odważne postawy i profesjonalne podejście do obowiązków w systemie bezpieczeństwa państwa są szczególnie potrzebne. Cieszę się, że mogę kierować placówką skupiającą takich ludzi jak wy. Polscy więziennicy dają przykład odwagi, uczciwości i pracowitości – podsumował ppłk. Ireneusz Łepkowski.
Ślubowanie i wyróżnienia
Podczas spotkania nowo przyjęci do służby więziennej kandydaci złożyli uroczyste ślubowanie. Tym samy podjęli najwyższe zobowiązanie wobec Ojczyzny. W tradycji służby więziennej ślubowanie jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w karierze strażnika.
Szczególne podziękowania za wieloletnią współpracę z Aresztem Śledczym w Starogardzie Gdańskim i okolicznościowe statuetki odebrali insp. Bogusław Ziemba, major rezerwy Stefan Szarmach oraz właściciel firmy Polmet Henryk Kinder.
W imieniu władz samorządowych funkcjonariuszom słuby więziennej podziękował starosta starogardzki Kazimierz Chyła.
— Dziękujemy funkcjonariuszom służby więziennej za codzienny trud i za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem. Gratulujemy awansowanym i wyróżnionym. Życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej, żebyście zawsze po służbie bezpiecznie wracali do domów i swoich bliskich — powiedział Starosta Starogardzki.
W imieniu Prezydenta Miasta Starogardu Gdańskiego podziękowania, gratulacje i upominki z okazji święta służby więziennej na ręce ppłk. Ireneusza Łepkowskiego przekazali wiceprezydent Tadeusz Błędzki oraz przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.
fot. Magdalena Dalecka