34. Bieg Szpęgawski za nami

To już tradycja, że w pierwszą sobotę kwietnia odbywa się bieg ku pamięci poległych, podczas II wojny światowej, w Lesie Szpęgawskim. Tym razem na starcie stanęło 507 zawodników. Pierwszy do mety dobiegł Musyimi Dominic. 5,5-kilometrową trasę pokonał w 16 minut i 46 sekund.

Tuż przed startem zawodnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych i oddali hołd bestialsko zamordowanym przez niemieckich okupantów. Wystartowali punktualnie o godz. 12.00 na trasie nr 22 z Tczewa w kierunku Chojnic.

Od początku tempo narzucił Siergiej Okseniuk z Ukrainy, który ostatecznie zakończył bieg na trzeciej pozycji. Od pierwszego kilometra w czołówce byli też Musyimi Dominic i Olijnyk Paweł. W uciekającej grupie znaleźli się również starogardzianin Mateusz Niemczyk, Andrzej Rogiewicz oraz Bartosz Kotłowski.

Na 3 kilometrze prowadzenie objął Musyimi Dominic. Pierwsze miejsce utrzymał do samego końca. Na metę dobiegł z wynikiem 16:46. Wśród kobiet najlepsza była Musyoka Hellen z czasem 19:08.

W biegu wystartował także Prezydent Starogardu Gdańskiego. Spełnił tym samym zeszłoroczną obietnicę. – Rok temu pobiegłem po raz pierwszy. Wtedy obiecałem, że za rok zrobię to samo. Słowa dotrzymałem. Bardzo się cieszę, że udało mi się ukończyć bieg z lepszym niż ostatnio czasem. Wtedy było to 38 minut, a teraz 36:50 – mówił Prezydent Janusz Stankowiak.

Zawodom towarzyszyła nie tylko piękna aura, ale i prawdziwie sportowa atmosfera. Uczestnicy biegu na mecie witani byli okrzykami i gromkimi brawami. Na trasie również nie zabrakło kibiców.

Organizatorem 34. Biegu Szpęgawskiego był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim, a współorganizatorami Gmina Miejska Starogard Gdański, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Powiat Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd., Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gd., Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gd., Straż Miejska w Starogardzie Gd., Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gd., Zespół Szkół Zawodowych w Starogardzie Gd., I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gd. oraz II Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gd.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl