3 mln dla Kościuszki. Będzie kolejny etap przebudowy ulicy

28 października 2016 roku Wojewoda Pomorski opublikował wstępną listę wniosków o dofinansowanie przebudowy dróg gminnych i powiatowych z tzw. „schetynówek”. Ulica Kościuszki – II etap znalazła się w gronie zwycięzców.

Wniosek miasta na przebudowę ul. Kościuszki – II etap znalazł się na trzecim miejscu listy gminnej (na 61 złożonych wniosków), co w pełni gwarantuje mu pięćdziesięcioprocentowe dofinansowanie w kwocie do 3 mln zł.

– To bardzo dobra informacja dla miasta i jego mieszkańców. Nieskromnie mówiąc, byliśmy przekonani, że znajdziemy się w czołówce rankingu i otrzymamy dotację – mówi Przemysław Biesek –Talewski, zastępca prezydenta miasta do spraw techniczno-inwestycyjnych. – Nasz wniosek był bardzo dobrze przygotowany i idealnie wpisywał się w kryteria programu. Przyznane dofinansowanie pozwoli nam zakończyć przebudowę tej priorytetowej dla nas ulicy i zapewnić mieszkańcom pełen komfort jazdy – dodaje.

Pomocy finansowej na realizację tej inwestycji udzieli Powiat Starogardzki. W zamian miasto wesprze taką samą kwotą inwestycje powiatowe. Poza zakresem objętym wnioskiem przebudowana zostanie sieć wodociągowa oraz energetyczna. W realizację zadań zaangażowane będą PWiK Star-Wik oraz Energa Operator.

Na 12 miejscu listy powiatowej znalazł się wniosek Powiatu Starogardzkiego, który dotyczy przebudowy ronda na skrzyżowaniu ulic Lubichowskiej, Kościuszki i Chojnickiej. Wartość zadania powiatowego oszacowano na 1,2 mln zł, z czego połowę pokryć ma budżet państwa, a po 300 tys. zł dołożą miasto i powiat.

– To miejsce nie daje jeszcze gwarancji otrzymania dofinansowania, ale jest szansa, że po rozstrzygnięciach przetargowych dla innych zadań i na to wystarczy środków – przyznaje Przemysław Biesek-Talewski. – Cieszymy się, że zarząd powiatu dał się namówić na złożenie tego wniosku. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że kompleksowo przebudujemy ważną część układu komunikacyjnego w centrum Starogardu.

Lista rankingowa nie jest jeszcze ostateczna, ale doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że nie powinny nastąpić już żadne istotne zmiany. Do 15 listopada wnioskodawcy mogą zgłaszać zastrzeżenia do wstępnych list rankingowych. Komisje muszą rozpatrzeć te zastrzeżenia do 30 listopada, a wojewodowie przedstawić zweryfikowane listy do zatwierdzenia przez ministra właściwego do spraw transportu. Zatem ostateczna lista wniosków, które zostaną dofinansowanie w 2016 roku z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” zostanie ogłoszona w grudniu tego roku.

Przypomnijmy, że przebudowę ul. Kościuszki podzielono na dwa etapy. W tym roku miasto wykonuje I etap przebudowy – na odcinku od. ul. Lubichowskiej do ul. Pelplińskiej. Prace zbliżają się do końca – za miesiąc ulica będzie gotowa.

 

.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl