3 maja Starogard Gdański upamiętni uchwalenie Konstytucji

Uroczystości z okazji 227.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się przy Pomniku Niepodległości na ulicy Paderewskiego o godz. 10:15. Tego dnia wszystkim mieszkańców Starogardu Gdańskiego zapraszamy na piknik majowy oraz widowisko poetycko-muzyczne w wykonaniu Teatru „Kuźnia Bracka”.

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Uroczystości z okazji 227.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się przy Pomniku Niepodległości na ulicy Paderewskiego. Punktualnie o godz. 10:20 nastąpi wciągnięcie na maszt flagi państwowej. Następnie przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski wygłosi przemówienie okolicznościowe, a delegacje złożą wiązanki kwiatów.

O godz. 10:40 uczestnicy wspólnie przemaszerują do Kościoła p.w. św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Miasta i Ojczyzny.

O godzinie 13:00 spotykamy się w Strzelnicy Bractwa Kurkowego przy ul. Mickiewicza. Na wspólnym majowym pikniku rodzinnie będziemy się bawić do godz. 17:00.

O godz. 19:00 zapraszamy na plac przy Muzeum Ziemi Kociewskiej, gdzie Teatr „Kuźnia Bracka” zaprezentuje widowisko słowno-muzyczne pod nazwą „Śpiewająca Majówka – Lekcja śpiewania nr 12”.

Na uroczystości upamiętniające 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszają Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak oraz Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl