27.rocznica śmierci Kazimierza Deyny. Pamiętamy!

Mija 27 lat od śmierci pochodzącego ze Starogardu genialnego piłkarza – Kazimierza Deyny. Co roku 1 września  w rocznicę śmierci „Kaki” przyjaciele i kibice wspominają legendę polskiego futbolu, składając kwiaty pod jego pomnikami w Starogardzie i w Warszawie.

Kazimierz Deyna nieprzerwanie pozostaje idolem i autorytetem kolejnych pokoleń fanów piłki nożnej. Jego legenda nie przemija. Zapisał się w historii jako najlepszy rozgrywający w latach70-tych i postrach wszystkich stadionów, na których przyszło mu występować. Nazywany często „profesorem futbolu” stawiany jest w szeregu obok takich gwiazd jak: Franz Beckenbauer, Johan Cruyff i kilku innych.

Jego największym sukcesem było złoto dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Dwa lata później z drużyną narodową wywalczył srebrny medal Mistrzostw Świata, a w 1976 roku srebro na Igrzyskach w Montrealu.

1 września 1989 roku piłkarskim światem wstrząsnęła wiadomość o przedwczesnej, tragicznej śmierci Kazimierza Deyny w wypadku na kalifornijskiej autostradzie. Do dziś nie wyjaśniono do końca okoliczności wypadku. Policja nie stwierdziła śladów hamowania. Deyna zginął na miejscu. Korner w raporcie po sekcji zwłok stwierdził, że przyczyną śmierci piłkarza były liczne obrażenia głowy i klatki piersiowej. Zidentyfikowano go na podstawie prawa jazdy oraz okolicznościowego sygnetu, który otrzymał od prezydenta San Diego Sockers po zdobyciu kolejnego halowego tytułu mistrza Stanów Zjednoczonych. Piłkarza pochowano na El Camino Memorial Park w San Diego.

Pięknie żył. Umiał z tego życia korzystać. Był dobrym i lubianym człowiekiem. Stał się jednak mimowolnym bohaterem dramatu, z jakim często mają do czynienia ludzie powszechnie znani, otaczani mnóstwem pochlebców i fałszywych przyjaciół. Kiedy naprawdę był w trudnej sytuacji zostawał sam. – napisał w swojej znakomitej książce o Kazimierzu Deynie jeden z największych futbolowych ekspertów, znany dziennikarz Stefan Szczepłek .

W maju 2012 roku prochy Kazimierza Deyny zostały sprowadzone do Polski, a 6 czerwca 2012r. urna z prochami piłkarza spoczęła w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Tego samego dnia przed stadionem Legii został odsłonięty pomnik Deyny, w całości ufundowany przez kibiców. (żródło: www.legia.net )

IMG_9067 front

W czwartkowe popołudnie 1 września 2016 roku prezydent Janusz Stankowiak i przewodniczący Komisji Sportu Marek Jankowski, w imieniu władz i mieszkańców, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkową tablicą piłkarza – Honorowego Obywatela Miasta na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny. Obecni byli także pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji, trener Kazimierz Jankowski oraz kolega Kazika z boiska Gerard Kaźmierczak.

Przewodniczący Komisji Sportu Marek Jankowski przypomniał, że radni na sesji w dniu 31 sierpnia 2016 roku uchwałą Rady Miasta nr XXX/284/2016 ustanowili rok 2017 rokiem Kazimierza Deyny. Decyzja wiążę się z 70.rocznicą urodzin najwybitniejszego polskiego piłkarza, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku.