8 grudnia w Muzeum Ziemi Kociewskiej artysta malarz i socjolog kultury – Paweł Wyborski świętował 25-lecie swojej pracy twórczej. Jubileusz połączył z wernisażem wystawy obrazów pt. „Pejzaże bliższe i dalsze”. Gratulacje i życzenia kolejnych lat artystycznych sukcesów złożyli mu Prezydent Miasta i Przewodnicząca Rady Miasta.
Paweł Wyborski to znany i ceniony w środowisku artysta malarz i socjolog kultury. Twórca wybitny i nietuzinkowy. Język swojej artystycznej wypowiedzi kształtuje w sposób doskonale przemyślany. Jednym z kluczowych wątków tematycznych jego obrazów jest miejsce. Miejsce naznaczone specyficznym porządkiem, o szczególnym ładunku symbolicznym, często definiowane w kategoriach metafizycznych.
Paweł Wyborski ma na koncie ponad siedemdziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Holandii, Belgii i Stanach Zjednoczonych.) Jest wielokrotnym laureatem stypendium kulturalnego Miasta Gdańska oraz stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych (m.in. w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego Muzeum im. ks. dr. Łęgi w Grudziądzu, Orleans House Gallery w Londynie, Płockiej Galerii Sztuki czy Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim) oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.
Wernisaż wystawy Pejzaże bliższe i dalsze
W piątkowy wieczór, 8 grudnia w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim świętował jubileusz 25-lecia swojej pracy twórczej. Połączył go z wernisażem nowej wystawy. Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać niepokazywane wcześniej obrazy pt. „Pejzaże bliższe i dalsze”.
– Wystawa nawiązuje do cyklu „Wemglenia”, prezentowanego w Muzeum dwa lata temu. Nie ma tu jednak ani jednego obrazu, który by się powtarzał. Wszystkie powstały w ramach stypendium Prezydenta Miasta i mają dzisiaj swoją premierę – powiedział Paweł Wyborski.
— Obrazy przedstawią pejzaże bliższe i dalsze. To znaczy że obrazują lokalne krajobrazy. Nie wiem, czy to jest kwestia starzenia się, czy dojrzałości. Po prostu przychodzi taki moment, kiedy człowiek zaczyna doceniać pejzaż, który wrastał w niego przez lata. Te pejzaże, ta szczególna melodia kociewskiego, starogardzkiego otoczenia zapisała się, utrwaliła i teraz przynosi konkretny rezultat. Tym rezultatem jest moje szczególne zapatrzenie się w jezioro Borzechowskie, Wirty, Strzelnicę – kontynuował artysta.
Podkreslił, że to nie są jednak pejzaże reporterskie. Nie są też pejzażami fotograficznymi. Dotyczą wyobrażonej natury danego miejska.
– Taki był zamysł od początku całego cyklu pejzaży metafizycznych, które miały docierać do miejsc uśpionych, niejako ukrytych pod warstwą dekoracji. Do miejsc przesiąkniętych idealnym porządkiem, który stanowi swego rodzaju odniesienie to tak bliskiej memu sercu ikony. Widać tu wyraźne odniesienia do miejsc i pejzaży kociewskich od tych architektonicznych (czyli fasad) po skoncentrowane na konkretnym krajobrazie – lesie, łące czy jeziorze. Łączy je próba odwołania się do specyficznej temperatury właściwej dla ikon, ich świetlistości, zamglenia i syntetycznej formy — mówił artysta podczas otwarcia wystawy.
Podkreślił, że w artystycznym zamierzeniu starał się wystylizować krajobrazy, jako nośniki porządku, których aurę określa nieruchomość, cisza i świetlistość. — Biorę tu materię w nawias na rzecz refleksji nad porządkiem, jaki wyłania się spod jej widzialnej warstwy — tłumaczył Paweł Wyborski.
Gratulacje i podziękowania
Pięknej wystawy, a przede wszystkim jubileuszu dwudziestopięciolecia pracy artystycznej pogratulowali mu Prezydent Miasta Janusz Stankowiak oraz przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.
—Pana twórczość wywołuje niewyrażalne słowami emocje. Prezentowane obrazy przenikają metafizycznością, głębią, fascynują, wzruszają, a jednocześnie pobudzają do refleksji. Pana osiągnięcia to liczne sukcesy w kraju i za granicą. Jest Pan naszym ambasadorem i to napawa nas wielką dumą. Bardzo dziękuję za Pana obecność w naszej lokalnej przestrzeni artystycznej. Dziękuję, że możemy podziwiać Pana dzieła. Życzę dalszej weny twórczej, inspiracji oraz wszelkiej pomyślności w życiu artystycznym i osobistym — powiedziała przewodnicząca Anna Benert.
Prezydent dodał tylko, że Paweł Wyborski to jedna z gwiazd starogardzkiej kultury. – Urodzileś się w Starogardzie, zatem pięknie wpisujesz się w miejskie hasło „Starogard – tu rodzą się gwiazdy”- powiedział.
– 25 lat to jest mało i dużo. Wystraczająco jednak, by odnaleźć kluczowe osoby które na tej mojej artystycznej drodze odegrały kluczowe role – powiedział malarz. Podziękował swojej żonie za nieustające wsparcie, rodzicom, Stefanowi Lubawskiemu i Miastu. Szczególne podziękowania skierował do Prezydenta Miasta. Podziękował mu za zainteresowanie, wsparcie i uznanie, które przejawiło się w licznych stypendiach i nagrodzie Wierzyczanki w 2019 roku.
Wystawę można oglądać w Muzeum przy ul. Bocznej do lutego 2024 roku.
fot, Magdalena Dalecka