W 2017 roku płacimy mniej za środki transportowe

Rok 2017 może być finansowo lepszy niż 2016 szczególnie dla właścicieli firm transportowych. Przewoźnicy, którzy mają zarejestrowane pojazdy w Starogardzie Gdańskim, zaoszczędzą na podatku od środków transportowych. Dla pozostałych będzie to  zachęta, by przenieść biznes do Starogardu. Decyzję o obniżeniu podatku od środków transportowych podjęła Rada Miasta na sesji w dniu 30 listopada br.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku przedsiębiorcy, którzy mają na stanie pojazdy, zapłacą w Starogardzie Gdańskim nawet do 93% mniej podatku niż w 2016 roku. Przykładowo dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 9t, a poniżej 12t stawka podatku od środków transportowych w 2016 roku wynosiła 1620 zł, natomiast w 2017 wyniesie zaledwie 108 zł, czyli ponad 93% mniej.

– Od listopada 2015 roku cyklicznie spotykam się z lokalnymi przedsiębiorcami – mówi prezydent Janusz Stankowiak. – Podczas rozmów wielu z nich zwracało moją uwagę na to, że w porównaniu z innymi gminami, Starogard ma bardzo wysokie podatki od środków transportowych, co generalnie zniechęca właścicieli firm do rejestrowania swoich pojazdów w mieście. Po wnikliwej analizie tych stawek i porównaniu ich z sąsiednimi gminami, zdecydowaliśmy się obniżyć je do minimum. Ta decyzja jest więc swego rodzaju wyjściem naprzeciw potrzebom lokalnych przedsiębiorców i jednocześnie zachętą dla właścicieli firm transportowych z gmin ościennych do rejestrowania pojazdów w Starogardzie – dodaje prezydent. – Liczymy, że wpływy mimo obniżenia podatku będą rosły z tytułu zwiększenia liczby rejestrowanych pojazdów. Jest to zgodne z założeniami długofalowej polityki podatkowej Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

Link do pobrania: uchwała w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl