20-lecie powiatu starogardzkiego

1 stycznia 1999 r. w życie weszła reforma administracyjna, która przywróciła w Polsce podział na powiaty. Swoje dwudziestolecie powiat starogardzki świętował 11 grudnia w auli Pomorskiej Szkoły Wyższej. Była to wyjątkowa okazja do podsumowań, wspomnień i gratulacji.

– Jedno możemy chyba stwierdzić: dwuetapowa reforma samorządowa, ta z 1990 r., jak i ta z 1998 r., jest najbardziej udaną reformą w historii III RP. Wyzwoliła ona drzemiącą w społeczeństwie chęć działania dziesiątków tysięcy Polek i Polaków na rzecz lokalnych społeczności. Poczuliśmy się dzięki temu gospodarzami naszych małych ojczyzn, budując wspólnie naszą wielką Ojczyznę, Polskę. My najlepiej wiemy tu, na dole, jakie są najpilniejsze lokalne potrzeby i potrafimy je w sposób najtańszy i racjonalny zaspakajać. Staliśmy się społeczeństwem obywatelskim – powiedział starosta Kazimierz Chyła.

– Wszystko zaczęło się 11 października 1998 r., gdy w wyborach do Rady Powiatu Starogardzkiego wybrano 45 radnych, reprezentujących 13 gmin, wchodzących w skład utworzonego niedługo potem powiatu starogardzkiego – przypomniał przewodniczący Rady Powiatu Starogardzkiego Wiesław Brzoskowski. – Przez 20 lat funkcjonowania samorządu rada obradowała na 232 sesjach, podczas których podjęto 1794 uchwały – dodał.

Radni oraz zarząd powiatu starogardzkiego obecnej kadencji.

– Korzystając z podniosłości tego jubileuszu chciałbym złożyć podziękowania. Kieruję je do wszystkich tych, którzy przez 20 lat na różnych płaszczyznach działali wspólnie z powiatem starogardzkim. Mam na myśli środowisko przedsiębiorców, jak również samorządowców, organizacje pozarządowe oraz media. Słowa podziękowania należą się też wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego. Dziękuję za owocną, merytoryczną współpracę. Dziękuję za Państwa życzliwość, okazane wsparcie, przychylność, profesjonalizm i pracowitość. Wspólnie dbaliśmy i nadal dbamy o rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny. Z wielu rozwiązań i inwestycji będą korzystały kolejne pokolenia. Zależy mi na tym, aby w tym miejscu, w tej chwili wybrzmiały te jakże ważne słowa: „Dziękuję bardzo” – mówił starosta starogardzki Kazimierz Chyła.

Starosta starogardzki Kazimierz Chyła

Radni wszystkich kadencji otrzymali listy gratulacyjne. Nie zabrakło również wspólnych zdjęć. Obchody jubileuszu uświetnił fortepianowy duet uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim Aleksandry Cwil i Zofii Słupek oraz ich nauczyciela Jakuba Narlocha.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl