2 maja – Święto Flagi

Po raz piętnasty obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Barwami Flagi Narodowej są kolory biały i czerwony. Biały symbolizuje orła oraz wodę, a w zakresie wartości duchowych, czystość i niepokalanie. Natomiast kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, oznacza odwagę i waleczność.

W Starogardzie Gdańskim z okazji Święta Flagi Narodowej barwy naszego kraju uroczyście powiewają na budynku Urzędu Miasta. Tego dnia prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak rozdawał biało-czerwone flagi mieszkańcom.

Kilkaset symbolicznych flag w postaci chorągiewek trafiło w ręce nowych właścicieli. – Świetna akcja. Patriotyzm i obchodzenie świąt państwowych są dla mnie i ludzi z mojego pokolenia bardzo ważne. Otrzymaną flagę z przyjemnością postawię w oknie – mówiła pani Teresa. 

Mimo niesprzyjającej w tym roku pogody, flagi z radością przyjmowali zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy Starogardu. – Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie przyjęta jest tradycja, aby każdego roku drugiego dnia maja wywiesić flagę na swoim balkonie. W tym roku również jest tam biało-czerwono – powiedziała pani Grażyna.  

– Jestem patriotką, kocham swój kraj. Co roku wywieszam flagę na swoim balkonie. To wspaniały czas, aby każdy Polak włączył się w obchody narodowych świąt i pokazał dumę ze swojej przynależności oraz tożsamości narodowej. Taka akcja to bardzo dobry pomysł, flaga nie kosztuje wiele, ale każdy, kto do tej pory nie miał swojej z chęcią zabierze ją do domu – mówiła pani Dorota.

Joanna Jaśkowiak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6028
joanna.jaskowiak@um.starogard.pl