16 listopada rusza ósma edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Akcja potrwa do 22 listopada. Co roku w tym czasie organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne wydarzenia tj. szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy.

W tym roku nasze miasto włącza się do akcji z projektem pn. ”Myślenie ma znaczenie! Gry biznesowe dla młodzieży”.

Młodzi kreatywni i odpowiedzialni

Akcja skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych. Podczas warsztatów młodzież weźmie udział w grach biznesowych. Ich celem jest rozwijanie wśród nastolatków postaw przedsiębiorczych. Te twórcze zajęcia mają pomóc w odkrywaniu ich uzdolnień, rozbudzić kreatywność, a przede wszystkim uczyć podejmowania decyzji i ponoszenia za nie odpowiedzialności. Młodzież m.in. zaplanuje drogę edukacyjną i zawodową, określi jej ograniczenia i koszty, zanalizuje korzyści i ustali odpowiedzialność biznesową.

Harmonogram warsztatów:
17 listopada – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim
18 listopada – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Starogardzie Gdańskim
19 listopada – Publiczne Gimnazjum nr 4 w Starogardzie Gdańskim
20 listopada – Publiczne Gimnazjum nr 2 w Starogardzie Gdańskim

Do akcji przygotowani zostali też nauczyciele, którzy 29 października uczestniczyli w specjalnym szkoleniu, przygotowującym ich do koordynowania tego projektu. Szkolenie odbyło się w Urzędzie Miasta, a jego organizatorem była Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości z Gdańska.

LOGO_ARP

Idea Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm oraz brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Global Entrepreneurship Week to już właściwie międzynarodowy ruch społeczny. To wyjątkowa inicjatywa. Gromadzi instytucje państwowe i pozarządowe, firmy, szkoły i uniwersytety, które podejmują wspólne działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Kolejne edycje przyciągają coraz większą publiczność. W wydarzeniach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczestniczy blisko 100 tysięcy osób rocznie! Partnerzy, którzy angażują się w tę międzynarodową inicjatywę, mają okazję wspólnie tworzyć markę ŚTP, promować przedsiębiorcze postawy w swoich firmach oraz edukować innych. Od 2008 roku ŚTP organizowany jest w 143 krajach świata, w tym w Polsce.

„Polska jest jednym z liderów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. To właśnie od nas inne kraje uczą się jak przy takiej inicjatywie mogą współpracować ze sobą sektor publiczny, prywatny i pozarządowy. Na co dzień takiej współpracy brakuje, ale to właśnie podczas Światowego Tygodnia swoje wysiłki łączą urzędy marszałkowskie, parki technologiczne, duże korporacje, małe firmy, uczelnie, fundacje i stowarzyszenia. Łącznie organizujemy ponad dwa i pół tysiąca bezpłatych wydarzeń w ciągu zaledwie kilku dni. Za takie działanie Polska została uhonorowana nagrodą „Country of the Year” na marcowym Kongresie Przedsiębiorczości w Mediolanie” – mówi Justyna Politańska, prezes Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Gospodarki, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, PARP, Prezydent m.st Warszawy i Konfederacja Lewiata.

plakat śtp 2015 na pomorzu

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl