15 rocznica śmierci Andrzeja Grubby

21 lipca minęło 15 lat od śmierci najwybitniejszego polskiego tenisisty stołowego Andrzeja Grubby. Był fenomenem i prawdziwym „czarodziejem rakietki”. Jeszcze za życia stał się legendą polskiego sportu.

Aby uczcić jego pamięć prezydent Starogardu Gdańskiego wraz z mamą sportowca Ludomirą, bratem tenisisty, Jerzym Grubbą, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzeną Klein oraz radnym  Markiem Jankowskim złożyli kwiaty pod upamiętniającą go tablicą.

Andrzej Grubba urodził się 14 maja 1958 r. w Brzeźnie Wielkim koło Starogardu Gdańskiego. Karierę tenisisty stołowego zaczynał jako 14-latek w klubie Neptun Starogard. Potem grał w AZS Uniwersytet Gdański, AZS-AWF Gdańsk, a od 1985 do 1987 r. w niemieckim TTC Zugbruecke Grenzau. Na zakończenie kariery zawodniczej wrócił do AZS-AWF Gdańsk. Występy przy stole zakończył w 1998 r. Był i czuł się sportowcem spełnionym. To dla niego ludzie przychodzili do hal, oglądać tenis stołowy. Wszyscy go znali, pamiętali i lubili.

Andrzej Grubba zmarł w wieku 47 lat, po walce z ciężką chorobą.

Na swoim koncie miał wielkie osiągnięcia, między innymi: 15 medali Mistrzostw Świata i Europy oraz Pucharu Świata. Dwukrotnie był finalistą tych rozgrywek oraz zwycięzcą turnieju Europa TOP-12. 26 razy zdobył Mistrzostwo Polski. 3-krotnie startował w Igrzyskach Olimpijskich (Seul, 1988), Barcelona (1992), Atlanta (1996).
Został zwycięzcą plebiscytu czytelników „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski (1984), laureatem nagrody ministra spraw zagranicznych (1986), Fair Play PKOL (1988) oraz „Czerwonej Róży” dla najlepszego sportowca studenta. Odznaczono go m.in. trzykrotnie złotym Medalem za wybitne osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w 2005 r., w wieku 47 lat, po walce z ciężką chorobą. W 2010 roku Rada Miasta pośmiertnie nadała Andrzejowi Grubbie honorowe obywatelstwo Miasta Starogard Gdański. 

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl