102. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 1920 r. na świat przyszedł św. Jan Paweł II. Z okazji 102. rocznicy jego urodzin Prezydent Miasta Starogard Gdański JanuszStankowiak oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski złożyli pod jego pomnikiem przy kościele pw. św. Mateusza wiązankę kwiatów.

Papież Jan Paweł II naprawdę nazywał się Karol Wojtyła. Urodził się w Wadowicach. Zmieniając oblicze nie tylko Kościoła, ale i świata, zyskał miano „największego z Polaków”.

Papieżem został 16 października 1978 r. Wybranie go przez zgromadzenie kardynałów na Stolicę Piotrową miało szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce oraz w innych krajach bloku wschodniego. Nauczał o pokoju, wzajemnym szacunku i przykazaniu miłości.

Wiązankę kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożyli prezydent Starogardu Janusz Stankowiak oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski. 

Karol Wojtyła był także poliglotą, filozofem historii, fenomenologiem, poetą, dramaturgiem i aktorem. Zostawił nam – Polakom ogromną spuściznę, z której cały czas możemy czerpać. Zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005 r. 27 kwietnia 2014 r. został kanonizowany.

Fot. Małgorzata Rogala