100. rocznica powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. Zapraszamy!

W 2020 roku mija dokładnie 100 lat od momentu, kiedy Starogard powrócił do Państwa Polskiego. Wielka radość towarzyszyła ówczesnym wydarzeniom, w styczniu i lutym 1920 roku. Mieszkańcy wiwatowali na cześć wkraczającej do Starogardu „Błękitnej Armii” z generałem Józefem Hallerem na czele. 29 stycznia 2020 roku przywołamy te wspomnienia od nowa.  Zapraszamy wszystkich starogardzian do radosnego powitania w mieście generała Józefa Hallera i udziału w obchodach 100-lecia odzyskania przez Starogard wolności.

Przyłączenie Starogardu do ziem polskich było jednym z wielu wydarzeń wielkiego procesu powrotu Pomorza Gdańskiego do Polski, które rozpoczęło się latem 1919 roku. Chociaż „Błękitna Armia” gen. Hallera wjechała do Starogardu 4 lutego 1920 roku, datą, która przyjęła się jako symbol odzyskania przez Starogard wolności został dzień 29 stycznia. W tym roku mija równo 100 lat od momentu, kiedy nasze miasto powróciło do Państwa Polskiego.

W związku z tak okrągłą i wyjątkową rocznicą prezydent miasta Janusz Stankowiak,  przewodnicząca Rady Miasta Anna Berent oraz komitet organizacyjny obchodów 100-lecia powrotu Starogardu do Macierzy zapraszają wszystkich mieszkańców do świętowania tego ważnego dla starogardzian wydarzenia przez cały najbliższy rok.

Mimo przejmującego zimna, 29 stycznia 1920 roku starogardzianie z entuzjazmem wylegli na ulice, ciesząc się z odzyskanej wolności. Na zachowanych z tamtego dnia fotografiach widać pięknie udekorowany Rynek i ludzi z radością witających polskich żołnierzy z Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. 1.Pułk Ułanów Krechowieckich wkroczył do Starogardu od strony Pelplina. Na fasadach budynków powiewały biało-czerwone flagi. Mieszkańcy przygotowali bramy powitalne z napisami: „Niech żyje żołnierz polski” oraz „Królowo Korony Polskiej módl się za nami”. Na widok polskiej armii, przejeżdżającej przez Rynek, wykrzykiwali „Niech żyją” i głośno śpiewali „Rotę” Marii Konopnickiej.  / Józef Milewski Styczeń 1920, luty i marzec 1945 na Kociewiu, Starogard Gd., 1984./

Aby przywołać w pamięci tę radosną chwilę z 1920 roku, obchody 100. rocznicy powrotu Starogardu do Państwa Polskiego, rozpocznie symboliczny wjazd gen. Józefa Hallera do miasta – 29 stycznia. Dowódca Frontu Pomorskiego, który przejął Pomorze z rąk niemieckich wjedzie do Starogardu od strony Pelplina ok. godz. 12:00. Przy Społecznym Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Kościuszki 65 czekać na niego będzie prezydent miasta. Po powitaniu ok. 12:15,  wspólnie, w asyście koni udadzą się na starogardzki Rynek, by tam – spotkać się z mieszkańcami.

Ok.godz. 12:30 gen. Józef Haller wygłosi orędzie do narodu, a delegacje złożą kwiaty ku pamięci wydarzeń sprzed 100 lat.

O godz. 13:00 w Kościele p.w. św. Mateusza odbędzie się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny z udziałem gen. Józefa Hallera.

O godz. 18:00 organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i gości na koncert Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”, który będzie ukoronowaniem tego radosnego dnia. Koncert odbędzie się w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby przy ul. Olimpijczyków 1.

Wstęp wolny!

Niech ten dzień będzie radosny! Niech Rynek będzie biało–czerwony, niech powiewają flagi i sztandary! Pokażmy wszystkim, że jesteśmy dumnymi starogardzianami!

 

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl