100 lat wolności. Uroczysta sesja Rady Miasta

Dokładnie 100 lat temu Starogard odzyskał wolność. Z tej okazji 29 stycznia 2020 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Radni podjęli na niej uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Obchodów Stulecia Powrotu Starogardu do Państwa Polskiego oraz uchwałę w sprawie przyznania medalu pamiątkowego za zasługi z okazji tej wyjątkowej rocznicy.

Sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch wygłosił przemówienie okolicznościowe, w którym przypomniał okoliczności powrotu naszego miasta do Polski. – Droga Starogardu do wolności, do niepodległości poprzez cały wiek XIX i poprzez różnorodne formy oporu wobec polityki germanizacyjnej Państwa Polskiego wiodła na ostatnim jej etapie poprzez fronty wojny światowej – mówił Ryszard Szwoch.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch. 

– 29 stycznia 1920 r. starogardzianie wylegli na ulice wzdłuż trasy przejazdu, wiwatując na cześć polskich żołnierzy. Większość uroczystości odbyła się na starogardzkim Rynku, gdzie tłumy mieszkańców miasta i okolic wzięła udział we mszy św. Rozpoczął ją ks. proboszcz Ryszard Hakert, kierując do żołnierzy pozdrowienie i błogosławieństwo. Potem przemówił Czesław Nagórski w imieniu Powiatowej Rady Ludowej. Można wierzyć kronikarzowi, że owo przemówienie było żywiołowe i płomienne. Dzisiaj znamy zaledwie fragment tej przemowy, nie wiadomo czy autentyczny, czy odtwarzany już tylko z pamięci. Zwracając się do ludności i do wojska mówił: „Kochani Bracia, Rodacy, dzień dzisiejszy w historii naszego narodu będzie najważniejszy i najpiękniejszy. Dziwne uczucie nas wszystkich przenika, gdy widzimy przed sobą żołnierza polskiego, tego żywego żołnierza, o którym dziećmi będąc jeszcze marzyliśmy w naszych snach najpiękniejszych. Nam wszystkim, którzy mamy to szczęście być uczestnikami tego dnia na zawsze pozostanie w pamięci ten obraz. On zawsze i wszędzie stawać nam będzie przed oczyma. Późniejsze pokolenia czytając w historii te dzieje, zazdrościć nam będą, że nie było im dane być świadkami tych radosnych chwil, które nam wszystkim rozpierają serca – przytoczył sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch.

Uroczysta sesja Rady Miasta była doskonałą okazją do zaprezentowania albumu o Starogardzie wydanego specjalnie na 100. rocznicę powrotu Starogardu do Państwa Polskiego. Otrzymał go każdy radny, nagrodzony medalem oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: senator RP Ryszard Świlski, poseł na Sejm RP Sławomir Neumann, starosta starogardzki Kazimierz Chyła, wicestarosta starogardzki Patryk Gabriel, przewodnicząca Rady Gminy Wiejskiej Starogard Gdański Marzena Gornowicz, burmistrz Pelplina Mirosław Chyła, burmistrz Skarszew Jacek Pauli, sekretarz Gminy Skarszewy Marcin Byczkowski.

Chwilę po podjęciu uchwały w sprawie przyznania medalu pamiątkowego za zasługi z okazji stulecia powrotu Starogardu do Polski, odznaczenia odebrali:

Piotr Cesarz
Bożena Czyżewska
Wojciech Gdaniec
Kazimierz Jankowski
Henryk Kinder
Stanisław Kubkowski
mł. bryg. Zygmunt Łachacz
Maria Malinowska
W imieniu Oktawii Nowackiej medal odebrała jej mama Brygida Nowacka.
ks. dziekan Józef Pick
Regina Sikorska
Mariusz Szwarc
Ryszard Szwoch
Ryszard Tyborski
Irena Ukleja

Oktawia Nowacka oraz prof. Kazimierz Wardyn nie mogli pojawić się na uroczystej sesji Rady Miasta osobiście, ale także znaleźli się wśród wyróżnionych tym wyjątkowym medalem. W imieniu Oktawii odebrała go jej mama przewodnicząca Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Miasta Starogard Gdański Brygida Nowacka.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl