10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia

Światowy Dzień Kociewia obchodzimy na pamiątkę wydarzenia, które zdarzyło się zimą 1807 roku… Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”.

Ten właśnie fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 roku wysłany z Nowego nad Wisłą jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu KOCIEWIE. Na pamiątkę tego wydarzenia w 2007 roku ustanowiono dzień 10 lutego Światowym Dniem Kociewia.

Niespodzianki Światowego Dnia Kociewia

Z okazji Światowego Dnia Kociewia Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim przygotowało dla mieszkańców niespodziankę. Każdy Kociewiak, który urodzi się 10 lutego 2016 roku w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim otrzyma fotelik samochodowy, by bezpiecznie i wygodnie podróżować po świecie – i tym kociewskim, i tym dalekim…

Oprócz tego Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie” dla wszystkich przyjaciół Kociewia przygotowała drugą niespodziankę. Każdy kto przyśle swoje imię i nazwisko wraz z adresem zamieszkania na adres mailowy info@kociewie.eu otrzyma okolicznościową pocztówkę na Światowy Dzień Kociewia z pięknym kociewskim wzorem.

Ideą tego Święta jest bowiem wspólne przeżycie emocji związanych z tym regionem.  Celebrując Światowy Dzień Kociewia potwierdzamy też swoją kociewskość. Mieszkańcy, przyjaciele, znajomi, goście, a także turyści – wszyscy od 10 lat co roku zimową porą myślą tego dnia ciepło o Kociewiu- naszej Łagodnej Krainie.

Kociewie to….

To region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, który obejmuje też wschodnią część Borów Tucholskich. Zamieszkuje go ok. 340 tys. mieszkańców, którzy stanowią ważną grupę społeczną Polski Północnej – wyjaśniają członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie”.

Region zajmuje około 3,5 tysiąca km2 na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim są to w całości powiaty starogardzki i tczewski oraz fragmenty powiatów: gdańskiego, kościerskiego a także chojnickiego, a w województwie kujawsko-pomorskim – spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego.

Na terenie Kociewia znajdują się trzy fortyfikacje pokrzyżackie: Świecie, Nowe i Gniew. Nad całym regionem góruje pocysterski zabytek architektury – Bazylika Katedralna w Pelplinie i Muzeum Diecezjalne z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga.

Na uwagę zasługują też Tczew z zabytkowymi mostami, starszymi niż Wieża Eiffla w Paryżu i Starogard Gdański – stolica Kociewia. Najbardziej znani Kociewiacy to: Johann Reinhold Forster, Jan Sobieski, Kazimierz Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Anna Szarmach, Wojciech Cejrowski czy Sławomir Pstrong.

Jedną z ciekawostek Kociewia jest fakt, że właśnie tu znajduje się jedna z najstarszych miejscowości w Europie. Jej nazwa Scurgeon lub Scurgon, czyli Skórcz widnieje już na mapie Ptolemeusza, powstałej w pierwszych wiekach naszej ery. Są jednak historycy, którzy kojarzą ten wyraz ze Szczecinkiem lub Koszalinem. Przy okazji warto pamiętać, że w Skórczu istnieją głębinowe wody artezyjskie – samoczynnie wypływające na powierzchnię ziemi. To unikatowa atrakcja turystyczna naszego regionu.