1 sierpnia zaśpiewamy Powstańcom Warszawskim

W tym roku przypada 72.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Prezydent wraz z harcerzami zaprasza wszystkich Starogardzian do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych. W ten sposób upamiętnimy bohaterów ponad 60 dniowej walki o stolicę Polski. Spotykamy się w poniedziałek 1 sierpnia przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Harcerzy o godz. 17:00.

Młodzi Polacy latem 1944 roku przez 63 dni walczyli o wyzwolenie stolicy, sprzeciwiając się okupacji niemieckiej oraz zagrażającej Polsce niewoli sowieckiej. W trakcie walk zginęło 16 tys. żołnierzy, ponad 20 tys. odniosło ranny, a 15 tys. wzięto do niewoli. Zginęło lub zaginęło też blisko 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Od wielu lat starogardzcy harcerze spotykają się 1 sierpnia  w godzinę „W”, przy pomniku na ul. Mickiewicza, aby wspólnie powspominać poległych w Powstaniu Warszawskim. Co roku spotkaniu towarzyszy wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. W cokole pomnika wmurowane są urny z ziemią z miejsc spoczynku starogardzkich harcerzy. Jedna z nich wypełniona jest ziemią z Kwatery Powstańczej Cmentarza na Powązkach.

Pieśni wykonają artyści Kuźni Brackiej z harcerzami. Każdy mieszkaniec, który przyjdzie na spotkanie otrzyma swój własny śpiewnik. Spotkanie poprzedzą syreny, które zawyją o godz. 17.00 w całym mieście na pamiątkę „Godziny W”.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl