Kociewie jednoczy siły. Najważniejsza jest współpraca

W środę 22 maja b.r. Prezydent Miasta Tczew spotkał się z włodarzami miasta Starogard Gdański. Łukasz Brządkowski odwiedził Janusza Stankowiaka w jego gabinecie. Obaj prezydenci zadeklarowali wolę współpracy opartą na wzajemnym szacunku, dzieleniu się doświadczeniem, wiedzą i dobrymi praktykami, które będą służyły rozwojowi ich miast i mieszkańcom.

Nowo wybrany Prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski 22 maja b.r. odwiedził wStarogardzie Gdańskim prezydenta miasta Janusza Stankowiaka. W spotkaniu uczestniczyli również wiceprezydenci Maciej Kalinowski oraz Tadeusz Błędzki.

— Liczę na współpracę pomiędzy naszymi samorządami, bo razem możemy więcej. Z tą myślą przyjechałem spotkać się z Państwem. Chciałbym rozpocząć dialog oparty na wzajemnym szacunku, wymianie doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk. Jedną już podpatrzyłem –  automatycznie otwierające się drzwi do Urzędu — powiedział Prezydent Tczewa.

Janusz Stankowiak podkreślił, że to pierwsze takie spotkanie odkąd sprawuje urząd Prezydenta Miasta. Tym bardziej cieszy się, że otwiera się przed nimi nowa przestrzeń do rozmowy, współpracy i wspólnych działań.

Od lewej: prezydent Tczewa Łukasz Brzadkowski, wiceprezydent Starogardu Maciej Kalinowski, prezydnet miasta Janusz Stankowiak oraz wiceprezydent Tadeusz Błędzki

— Traktuje tę wizytę jako zapoznawczą. Chętnie przyjadę do Tczewa z rewizytą. Najlepiej, aby to były spotkania robocze. Sam też zorganizuje taki spacer po Starogardzie. Uważam, że dobrze będzie poznać nasze miasta, abyśmy mogli w praktyce lepiej przyjrzeć się różnym obszarom ich funkcjonowania – powiedział Prezydent Starogardu Gdańskiego.

Włodarze rozmawiali o wzmocnieniu znaczenia lokalnych samorządów z Kociewia na Pomorzu, aby ich głos był bardziej słyszalny, a podejście Marszałka i Urzędu Marszałkowskiego się zmieniło. Zadeklarowali wolę współpracy w celu połączenia sił średnich miast z południowej części województwa, by mówiły jednym językiem jako silny region.

Wśród poruszonych tematów pojawiły się sprawy dotyczące planów inwestycyjnych, obwodnicy, komunikacji, uatrakcyjnienia obszarów rekreacyjnych, kolei metropolitalnej, pozyskiwania środków unijnych, współpracy z organizacjami pozarządowymi, działań społecznych, kulturalnych, sportowych i organizacji imprez.