Memoriał godny Mistrza

X Memoriał Macieja Olszewskiego w Starogardzie Gdańskim przyniósł zwycięstwo drużynie z Lęborka. Wśród młodzików najlepsi byli starogardzianie z KaEmKa. Niedzielę, 30 września 2018 roku zapamiętają nie tylko dlatego, ze wygrali, ale też dlatego, że Turnieju zbiegł się z finałem Mistrzostw Świata 2018 w siatkówce, w których Polska powalczy o złoto z Brazylią. – Będziemy kibicować Polakom ze wszystkich sił – deklarowali uradowani zwycięzcy. Dwudniowy turniej siatkarski w Starogardzie Gdańskim zorganizował Starogardzki Klub Sportowy.

Blisko setka młodych siatkarzy uczestniczyła w dwudniowym turnieju ku pamięci Macieja Olszewskiego. Już po raz dziesiąty Starogardzki Klub Sportowy upamiętnił w ten sposób postać wybitnego polskiego siatkarza piłki plażowej. Maciej Olszewski urodził się 19 stycznia 1978 roku. Był wychowankiem SKS Starogard. Reprezentował Polskę w siatkówce plażowej, w parze z Danielem Plińskim, swoim najlepszym przyjacielem. Razem uczestniczyli w młodzieżowych Mistrzostwach Europy w San Marino. 4 czerwca 2001 roku zginął w wypadku samochodowym.

Uczestnicy X Memoriału Macieja Olszewskiego

– Maciej zginął 17 lat temu. Był świetnym siatkarzem. Żal serce ściska, że nie dane mu było rozwinąć kariery. Był naszym wychowankiem, dlatego od 10 lat organizujemy turniej siatkarski pod nazwą Memoriał Macieja Olszewskiego, w którym swoje umiejętności mogą sprawdzić młodzi siatkarze z Pomorza – powiedział Eugeniusz Witkowski

Turniej otworzył ojciec Macieja – Zbigniew Olszewski. Wśród zaproszonych gości byli też prezydent miasat Janusz Stankowiak oraz Patryk Gabriel – etatowy członek Zarządu Starostwa Powiatowego.

Prezydent miasta janusz Stankowiak

– Dzisiaj cała Polska żyje siatkówką, kibicując polskiej druzynie w Mistrzostwach Świata. Podobnie było z Maćkiem. On też odnosił sukcesy w polskiej reprezentacji. Miał ogromny potencjał i wielką karierę przed sobą, niestety nieszczęśliwie przerwaną przez los. Wszystkim wam życzę, abyście w przyszłości reprezentowali nie tylko znakomite polskie kluby, ale również nasz kraj na międzynarodowych arenach i odnosili na nich zasłużone zwycięstwa – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Dużo uśmiechu, dobrej rywalizacji i tego co jest najważniejsze w sporcie – zdrowych, solidnych, męskich emocji życzył zawodnikom Patryk Gabriel.

Przez całą sobotę 28 września i niedzielę 29 września drużyny walczyły każdy z każdy do dwóch wygranych setów. W klasyfikacji liczyły się też małe punkty. Mecze rozgrywane były w dwóch grupach: kadetów i młodzików. W obu startowało po pięć drużyn. W grupie starszej zawodnicy stawili się z Darłowa, Malborka, Lęborka i Starogardu Gdańskiego, a wśród młodzików byli siatkarze z Pruszcza Gdańskiego, Malborka, Darłowa, Gdańska i Starogardu.

Ostatecznie w finale młodzików KaEmKa Starogard pokonał w tie breaku Suchanik Gdańsk 2:1. Trzecie miejsce zajęła drużyna UMKS Jurand Malbork/Olimpijczyk Pruszcz Gdański, czwarte – Stocznia Darłowo I, a piąte Stocznia Darłowo II.

W finale młodzików KaEmKa Starogard pokonało Suchanik Gdańsk 2:1

Wśród kadetów najlepsi okazali się siatkarze z Lęborka. Pokonali UKS SET ze Starogardu 2:0. Na trzecim miejscu uplasowała się Stocznia Darłowo, czwarte zajęła drużyna SKS Starogard Gdański, a na piątym miejscu znaleźli się siatkarze z Malborka.

W finale kadetów SPS Lębork pokonał UKS Sent Starogard 2:0

Turniej wzbudził wiele emocji. Zwycięzcy nie kryli radości. Wszystkie drużyny otrzymały puchary, które wręczyła im siostra Macieja – Magdalena Olszewska. Nagrody dostali też najlepsi zawodnicy turnieju. Wśród młodzików MVP został Szymon Koprowski z KaEmKa, a kadetów – Jakub Klimik z SPS Lębork.