Koronawirus. W powiecie starogardzkim 6 osób w kwarantannie, 60 pod nadzorem epidemiologicznym. Nie ma zakażeń.

Jak dotąd w powiecie starogardzkim nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęte jest 6 osób, 60 przebywa pod nadzorem sanepidu. W województwie pomorskim jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku,  odnotowano dwa przypadki zakażenia wirusem COVID19. Pacjenci przebywają w szpitalu w Gdańsku.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 16 marca zapowiedział  – Przygotowujemy się, że w tym tygodniu liczba zakażonych koronawirusem może wzrosnąć do czterocyfrowej. Działamy w bardzo trudnym reżimie kwarantanny całego społeczeństwa. Polacy zachowują się odpowiedzialnie, przestrzegają zasad kwarantanny, to jest budujące.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku na sobotę wieczór, 14 marca, na Pomorzu zarażenie wirusem COVID19 zdiagnozowano u dwóch osób.

W całym kraju potwierdzono 150 przypadków zakażenia, trzy osoby zmarły. Główny Inspektor Sanitarny podał, że jest 13 chorych wyzdrowiało.

Alicja Ćwiklińska – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim poinformowała nas, że na dzień 16 marca w powiecie starogardzkim 6 osób otrzymało administracyjne nakazy poddania się kwarantannie domowej, a 60 pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym sanepidu.

– Wszystkie te osoby są zdrowe. Kwarantanną objęte zostały osoby, które miały stwierdzony kontakt z chorym lub nosicielem wirusa. Pozostałe osoby to mieszkańcy powiatu, którzy nie mieli bezpośredniego kontaktu z chorym, ale w niedalekiej przeszłości przebywały w kraju lub regionie, w którym utrzymuje się transmisja koronawirusa – mówi Alina Ćwiklińska.

Codzienne komunikaty o sytuacji na całym Pomorzu publikuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1073-raport-potwierdzone-przypadki-sars-cov-2-w-woj-pomorskim
Podobne raporty na swojej stronie http://www.psse-starogard.pl/ zamieszczać będzie Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologicza w Starogardzie Gdańskim. 

Przypominamy !

Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa:
➡ NIE IDŹ do szpitala, SOR, przychodni, apteki, sanepidu
➡SKONTAKTUJ SIĘ TELEFONICZNIE ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, ☎ tel. stacjonarny: 58 562 40 11 ☎ tel. alarmowy: 699-670-418
➡Możesz zostać zobowiązany do pozostania w KWARANTANNIE DOMOWEJ
➡Możesz zostać poddany BADANIOM NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA

Kociewskie Centrum Zdrowia informuje również, że Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kociewskim Centrum Zdrowia pracują normalnie, ale zgodnie z wcześniejszymi obostrzeniami.

Jeśli masz objawy:

 • gorączkę,
 • kaszel,
 • trudności z oddychaniem,
 • nadmierną potliwość,
 • ból mięśni,
 • zmęczenie
 • w okresie ostatnich 14 dni miałeś blisko kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 lub przebywałeś w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem lub przebywałeś w regionie, w którym utrzymuje się transmisja koronawirusa,

  zanim zgłosisz się do szpitala lub przychodni ZADZWOŃ!
  – jeśli zgłaszasz się na SOR, to zadzwoń:
  ☎️ 58 774 94 64 lub ☎️ 693 184 951
  – jeśli zgłaszasz się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, to zadzwoń:
  ☎️ 58 774 96 80 lub ☎️ 607 510 654 lub ☎️ 661 415 210

UWAGA!
Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego są przyjmowani pacjenci w stanach nagłych i bezpośredniego zagrożenia życia.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o odpowiedzialność , pozostanie w domach jeśli to możliwe oraz przestrzeganie zasad profilaktyki.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl