KORONAWIRUS. Rapot zachorowań

W powiecie starogardzkim 28 osób objętych jest kwarantanną, 122 przebywają pod nadzorem epidemiologicznym. U nikogo dotąd nie potwierdzono obecności wirusa COVID – 19. W Polsce wykryto łącznie 749 przypadków zakażonych, zaś ofiar śmiertelnych jest 8. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Najbliższe dwa tygodnie zadecydują o tym, jak szybko pokonamy epidemię.

Jak dotąd w powiecie starogardzkim nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem. Według stanu na godz. 13.00 z dnia 23 marca 2020 roku kwarantanną objęte jest 28 osób, 122 przebywają pod nadzorem sanepidu.

Aktualizację danych dotyczących sytuacji w powiecie starogardzkim znajdziecie tutaj http://www.psse-starogard.pl/

W kraju zdiagnozowano 749 przypadki. Najwięcej bo 175 w województwie mazowieckim. Na Pomorzu wykonano 880 testów w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-02. U 21 osób – jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku – wynik testów potwierdził obecność koronawirua. Pacjenci przebywają w szpitalu w Gdańsku.

Mapa zachorować w Polsce https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

W kwarantannie domowej na Pomorzu przebywa aktualnie 1017 osób. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 jest 22 Pomorzan. 4229 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Przypominamy, że w Polsce obowiązuje stan epidemii, a kara za złamanie kwarantanny wynosi 30 tys. zł.

Ostatnie dni epidemii pokazują jak wszyscy jesteśmy bezbronni i zależni od odpowiedzialnego zachowania innych osób. Prezydent apeluje do wszystkich mieszkańców, a w szczególności dzieci, młodzieży i osób starszych.

– Zostańcie w domach. Nie wychodźcie, jeśli to nie jest konieczne. Nie korzystajcie z placów zabaw, siłowni pod chmurką i nie gromadzenie się w miejscach publicznych dla własnego i innych bezpieczeństwa. W ten sposób wszyscy razem odpowiedzialnie zmniejszamy ryzyko zarażenia siebie i swoich bliskich – mówi Janusz Stankowiak.

Stan epidemii i między innymi zamknięte szkoły to bardzo trudny sprawdzian nie tylko dla uczniów, ale także rodziców i dziadków. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zasad obowiązujących na ten czas. Służby medyczne oraz funkcjonariusze policji przypominają, że osoby, objęte kwarantanną, powinny nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. – Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny- apelują.

Bądźmy rozważni. Stosujmy się do zasad.  Zachowajmy ostrożność. Ta epidemia minie i wrócimy do normalności.

Życzymy Wszystkim przede wszystkim zdrowia, a także spokoju i optymizmu.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl