Czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – pod warunkiem, że zachowamy 2 metry odstępu od innych. Od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, siłownie, baseny i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Rząd dopuszcza też organizację wesel i imprez plenerowych do 150 osób.

Na konferencji prasowej w środę 27 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od najbliższej soboty (30 maja) zniesiony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa odzieżą lub jej częścią, maską, maseczką czy przyłbicą na świeżym powietrzu pod warunkiem zachowania bezpiecznego dystansu 2 m od przebywających w tych miejscach osób.

Dotyczy to
• dróg i placów,
• cmentarzy, zieleńców, promenad, bulwarów, parkingów leśnych
• terenów nieruchomości wspólnych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa nadal pozostaje w przestrzeni zamkniętej, w:
• sklepach,
• autobusach,
• punktach usługowych ( np. bank, poczta, fryzjer, kosmetyczka)
• kinach, teatrach,
• salonach masażu i tatuażu,
• kościołach,
• urzędach (jeśli jesteś klientem urzedu).

Maseczek natomiast nie muszą nosić m.in. dzieci do lat 4, osoby, którym zdrowie na to nie pozwala, kierowcy, osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania, sędziego, trenera i osoby uprawiającej sport, w czasie jazdy konnej.

Usta i nos będzie można odkryć również w przypadku, gdy będzie konieczna identyfikacja osoby noszącej maseczkę i ustalenie jej tożsamości lub skomunikowanie się z osobą głuchą lub głuchoniemą albo spożywanie posiłków lub napojów w lokalu, ogródku gastronomicznym, wydzielonej strefie gastronomicznej.

Limity osób

Również od 30 maja rząd znosi limity osób w branży handlowej i gastronomicznej, w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego. Przy czym w restauracjach, kawiarniach i barach nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
Zgromadzenia publiczne
Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Z kolei od 6 czerwca zniesienie ograniczeń dotyczyć będzie gromadzenia się w związku z uroczystościami rodzinnymi (śluby, komunie itp.) lub innymi spotkaniami okolicznościowych, również przy zachowaniu limitu uczestników – 150 osób.

Kultura i sport

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

• kina, teatry, opery, balet,
• baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
• sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Ważne! Już od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej.

Hotele

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.
Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Uzdrowiska

Od 15 czerwca działalność będą mogły rozpocząć uzdrowiska, z wyjątkiem tych na terenie województwa śląskiego. Aby móc rozpocząć turnus trzeba będzie wykazać ujemny wynik testu diagnostycznego pod kątem koronawirusa. Badanie musi być wykonane nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia lub rehabilitacji. Dotyczy to również opiekuna dziecka, które będzie korzystało z leczenia sanatoryjnego.

„Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (…)” – brzmi jeden z przepisów projektu.

Natomiast osoby, które przerwały po 14 marca leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową przed upływem 15 dnia przewidzianego programem pobytu będą mogły je kontynuować na podstawie dotychczasowego skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Termin uzgadniają bezpośrednio z uzdrowiskiem, w którym przebywały. Nie może on być późniejszy niż dzień 30 września 2020 roku.

Z drugiej strony nadal będzie obowiązywało, aż do odwołania, czasowe ograniczenie wykonywania usług rehabilitacyjnych w ramach prewencji rentowej, jak również udzielania świadczeń zdrowotnych w pojazdach (pracowniach mobilnych) oraz stomatologicznych w pojazdach (dentobusach), z wyjątkiem świadczeń udzielanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.