Koncert muzyki gospel w Starogardzie

8 sierpnia w Kościele św. Mateusza o godz. 18.30 wystąpi zespół Black International Gospel Singers. Na koncert czarnoskórych muzyków z różnych krajów świata  zaprasza prezydent miasta oraz starosta starogardzki. Wstęp jest bezpłatny.   

Zespół B.I.G.S założył w 2006 roku Terry Lovique. W jej skład wchodzą profesjonalni muzycy z różnych krajów świata. W najbliższy poniedziałek mieszkańcy Starogardu oraz okolic będą mogli posłuchać w ich wykonaniu utworów w różnych gatunkach, począwszy od pierwszych starych, tradycyjnych kompozycji do tak zwanego „Modern Gospel”.

Muzyka chrześcijańska od zawsze budzi wielkie emocje u słuchaczy. Energetyczny sposób przekazywania dźwięków i chrześcijańskich treści zwykle przyciąga na koncerty wielu fanów. Muzycy swoim śpiewem wyrażają uczucia, związane z ich uwielbieniem Boga i zarażają swoich słuchaczy radością i optymizmem. Podczas koncertów role wiodące przejmują różni wokaliści, którzy swoją interpretacją przekazują „Słowo Boże”.

Muzyka Gospel ma swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jej nazwa pochodzi od staroangielskich słow „god spell”, („Bóg powiedział”) i odnosi się bardzo konkretnie do Ewangelii. Często mówi się, że jest muzyczną odmianą „dobrej nowiny”. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest określany jako spiritual & gospel. Na przestrzeni lat mocno ewaluował, „dając życie” wielu innym gatunkom muzyki jak np. jazz, muzyce soul i (po części) rock’n’rollowi. Obecnie gospel splata się ze współczesnymi brzmieniami, jak pop, country, reggae, rap. Często używa się określenia „contemporary gospel” – „współczesny gospel” – by odróżnić go od klasyki.

Starogard BIGS 2016

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl