Kociewska awangarda według Kamili Froelke

Do końca kwietnia w Muzeum Ziemi Kociewskiej oglądać można zainspirowane kociewską tradycją projekty Kamili Froelke. Większość z nich to suknie ślubne, ale znaleźć można też kreacje bankietowe i wieczorowe.

– Kamila Froelke to, jak Państwo zapewne wiecie, projektantka mody, stylistka wizerunku i właścicielka Salonu Ślubnego Bianka. Zainteresowanie modą oraz chęć tworzenia własnych kolekcji skierowały ją na Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie z wyróżnieniem ukończyła kierunek projektowanie ubioru – otwierając wystawę powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Andrzej Błażyński.

Na zaprojektowanych przez Kamilę Froelke sukniach haft kociewski ręcznie wyszywała Anna Ledwożyw (z prawej).

– Autorska kolekcja pani Kamili „KF” zaprezentowana została podczas konkursu młodych projektantów Polskiej Akademii Mody w Poznaniu, otrzymując główną nagrodę – „Srebrną Pętelkę” za „Ślub w Katedrze”. Drugą „Srebrną Pętelkę” otrzymała za „Awangardę Kociewską”, którą właśnie możecie oglądać w Starogardzie Gdańskim. Pierwszy raz w historii konkursu młodych projektantów ktoś otrzymał dwie nagrody główne w tym samym roku – podkreślił Andrzej Błażyński.

Od lewej: kurator wystawy dr Magdalena Wałaszewska, projektantka Kamila Froelke, dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Andrzej Błażyński

– Kamilę Froelke poznałam przypadkiem. Na jednych z targów kociewskich, na których nasze muzeum miało stoisko, pani Kamila swoje miała obok. Zaczęłyśmy rozmawiać. Opowiedziała mi o swoich projektach. Uwielbiam modę, a wykorzystanie w niej haftu kociewskiego i to w tak awangardowym wydaniu po prostu mnie urzekło – mówiła kurator wystawy dr Magdalena Wałaszewska.

– Dziękuję Państwu za liczne przybycie na dzisiejszy wernisaż i wszystkie miłe słowa, jakie od Was usłyszałam. Dziedzictwo naszego regionu od zawsze było mi bardzo bliskie. Cieszę się, że mogłam wykorzystać je w moich projektach. Mam nadzieję, że udało mi się połączyć tradycję z nowoczesnością, ale to już ocenicie Państwo sami – powiedziała Kamila Froelke.

„Kociewskie” suknie ślubne zaprojektowane przez Kamilę Froelke

Warto podkreślić, że kolekcja „Awangarda Kociewska” prezentowana była na zagranicznych wybiegach mody: dwukrotnie w Berlinie na Fashion Week, w dniu otwierającym tydzień mody, FashionPhilosophy Fashion Week Poland w Bielsku Białej oraz Mediolanie na Fashion Week pod patronatem Konsula Generalnego RP we Włoszech podczas obchodów 100-lecia Polskiej Ambasady, zyskując duże uznanie. Na wystawie znalazły się zdjęcia z tych wydarzeń. Pokazy mody Kamili Froelke można było obejrzeć także na zamontowanym specjalnie na tę okazję telewizorze.  

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl