Jakość powietrza

Jakość powietrza w Starogardzie Gdańskim

Miasto Starogard Gdański w październiku 2019 roku zamontowało 10 czujników do pomiaru pyłów zawieszonych w 10 lokalizacjach w naszym mieście. Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych – PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).

Zakup i montaż czujników to efekt zwycięskiego projektu społecznego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 pn. „Czy wiesz, czym oddychasz? Ogólnomiejski system monitorowania jakości powietrza”, którego wnioskodawczynią była Pani Anna Lembicz.

Jakość powietrza w Starogardzie Gdańskim

Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób szczególnie narażonych na działanie smogu, tj. dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami układu oddechowego, a także wszystkim, którzy spędzają swój wolny czas na zewnątrz podczas spacerów czy innej aktywności fizycznej lub po prostu przemieszczają się po mieście pieszo lub rowerem.

Samorząd miasta liczy również na to, że czujniki przyniosą określony efekt prewencyjny, uświadamiając mieszkańców, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.

Aktualne wyniki pomiarów czujników wg. lokalizacji w Starogardzie Gdańskim

Wyniki z pomiarów z danej lokalizacji znajdują się poniżej bądź na stronie naszepowietrze.pl. Wyniki można śledzić również korzystając z aplikacji Syngeos.

Zróbmy wszystko, aby zadbać o powietrze w Starogardzie Gdańskim, aby czujniki cały rok świeciły na kolor zielony!