„Ósemka” doczekała się sali gimnastycznej

– Na tę inwestycję długo czekali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 8 w Starogardzie Gdańskim, ale było warto – zapewnia dyrektor Jolanta Łobocka. Efekt jest imponujący. Cieszy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. W poniedziałek, 5 grudnia Prezydent Miasta otworzył nową, wielofunkcyjną salę sportową, wybudowaną za blisko 11 mln zł. Strzałem na bramkę zainaugurował w niej zajęcia sportowe.

– Sala gimnastyczna przy PSP Nr 8 jest gotowa – nowoczesna i bezpieczna – powiedziała dyrektor SP8 witając zaproszonych gości.  – Od jutra zaczynamy organizować tutaj zajęcia sportowe. Mam nadzieję, że ta sala stanie się kuźnią talentów sportowych, na miarę Deyny, Grubby, Lentz czy Kamińskiego. Ta doskonale zagospodarowana przestrzeń do ćwiczeń, stwarza wiele możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportu. Wierzę, że stanie się zachętą do pokochania wysiłku fizycznego, nawet przez tych, którym nie jest z nim po drodze. A przynajmniej uczyni lekcje wuefu przyjemniejszymi – dodała Jola Łobocka.]

Druga od lewej Jolanta Łobocka dyrektor SP8

Dyrektor „ósemki” podziękowała Prezydentowi za wybór tej inwestycji, posłowi za jej lobbowanie, wiceprezydentowi Tadeuszowi Błędzkiemu i całemu zespołowi Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego za nadzorowanie nad poprawnością jej wykonania oraz wykonawcy za wybudowanie sali zgodnie z harmonogramem. Podziękowania trafiły również do Kierownik Gospodarczej Szkoły Aleksandry Kamińskiej.

Przestrezń, komfort i bezpieczeństwo

Nowo wybudowana sala gimnsatyczna przy Szkole Podstwowej Nr8 w Starogardzie Gdańskim

Pełnowymiarową salę sportową przy Szkole Podstawowej nr 8 wybudowała firma Przembud z Gdańska. Prace trwały rok. Efekt jest imponujący. Sala jest dwukondygnacyjna. Ma ponad 1000 m2 powierzchni i 9,5 m wysokości. Na parterze znajdują się teleskopowo składane trybuny z możliwością ich przesuwania, a na piętrze zainstalowano trybuny stałe. Sala połączona jest z budynkiem szkoły łącznikiem, w którym umieszczono zaplecze higieniczno-sportowe. Mieszczą się tam sanitariaty, szatnie, magazyny sportowe, nowy pokój dla nauczycieli w-f oraz nowocześnie wyposażona siłownia. Sala została wyposażona w niezbędny sprzęt sportowy, typu: bramki, siatki, kosze i piłki.

Obiekt w pełni dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Do sali prowadził specjalny podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby z niepełnosprawnością mogą też korzystać z wc na parterze, które dostosowane zostało do ich potrzeb.

Symboliczna wstęga, strzał na bramkę czyli inauguracja zajęć sportowych 

Symboliczną wstęgę przecięli przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, poseł na Sejm Kazimierz Smoliński, dyrektor szkoły Jolanta Łobocka oraz dyrektor ds. produkcji firmy Przembud Tadeusz Hope

– Kiedy tu wszedłem odebrało mi mowę. Mogę tylko powiedzieć – nareszcie! Proces od pomysłu do realizacji był długi i żmudny. Trwał blisko 7 lat, ale dzisiaj z satysfakcją możemy powiedzieć, że nareszcie się udało. To wielkie święto dla całego miasta. Naszym hasłem jest „Starogard. Tu rodzą się gwiazdy”. Jednak, aby to było możliwe, potrzebują do tego odpowiednich warunków. Mam nadzieję, że ta sala je spełni – podkreślił prezydent Janusz Stankowiak.

Uspokoił dyrektorów innych szkół, zapowiadając, że kolejna sala gimnastyczne ma powstać przy Szkole Podstawowej nr 4. Prezydent podziękował też posłowi Kazimierzowi Smolińskiemu, szczególnie za pomoc w kontaktach z Ministrem Sportu oraz za nieustanne pozytywne wspieranie działań podejmowanych przez lokalny samorząd.

Prezydnet Starogardu Gdańskiego strzałem na bramkę inauguruje zajeca sportowe w nowo wybudowanej sali gimnastycznej przy straogardzkiej „ósemce”

Oficjalnie zajęcia sportowe zainaugurował Prezydent Janusz Stankowiak, umieszczając celnym kopnieciem piłkę w bramce

Nowa sala nowe możliwości

W uroczystym otwarciu sali gimnastycznej uczestniczyło wielu gości. Wśród nich byli poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, wiceprezydent ds. społecznych Maciej Kalinowski, przewodnicząca i wiceprzewodniczący Rady Miasta Anna Benert i Marek Jankowski, przewodniczący Rady Gminy Marcin Hinca oraz radni Rady Miasta. Obecna była dyrektor Wydziału Organizacji Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Jolanta Jankowska-Żmich przedstawicielka Wojewody Pomorskiego, byli dyrektorzy „ósemki” Magdalena Wąsowicz i Jan Żuralski, przedstawiciele firmy Przembud, pracownicy Urzędu merytorycznie odpowiedzialni za realizację tej inwestycji, dyrektorzy pozostałych szkół podstwowych, kadra nauczycielka SP8 i wielu innych gości.

Na uroczystość zaproszony był również Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Obowiązki nie pozwoliły mu przyjechać do Starogardu, ale przesłał list z podziękowaniami i gratulacjami udanej inwestycji. List odczytał poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński

„ Jako przedstawiciel Ministerstwa Sportu i Turystyki jestem szczególnie dumny z tego, że sport obok równie istotnego filaru życia społecznego – edukacji, zyskał istotny wymiar dla wszystkich uczniów ze Starogardu Gdańskiego. (…) Nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury sportowej,. Cieszę się, że wspólnymi siłami – przy wsparciu Ministra Sportu i Turystyki z programu Sportowa Polska, udało się oddać do użytku obiekt, który – w co głęboko wierzę – będzie miejscem aktywnej rekreacji lokalnej społeczności, tak dzieci, jak i osób dorosłych i seniorów” – napisał w liście Minister.

11 mln zł w tym 7 mln zł dofinasowania ze środw rządowych

– Pamiętajcie każdy z was może być mistrzem. Wierzcie w siebie i korzystajcie ze wzorców, które macie – Robert Lewandowski, Iga Świątek. Wasza nowa sala sportowa jest przepiękna. Robi ogromne wrażenie. Macie też świetnie wyposażoną siłownię. Korzystajcie z tego. Budujcie swoją tężyznę fizyczną, kondycje i swoje charaktery. Tego właśnie wam życzę – samych sukcesów- spuentował poseł na Sejm Kazimierz Smoliński

Występ uczniów PSP 8 podczas uroczystego otwarcia nowo wybudowanej sali gimnastycznej

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich przekazał gratulacje poprzez swego Pełnomocnika Jolantę Jankowską-Żmich. – Ta inwestycja powstała dzięki dotacjom. Otrzymała ponad 7 milionów wsparcia rządowego – 2 mln zł z Ministerstwa Sportu z programu „Sportowa Polska” oraz 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zachęcam do korzystania z tych środków, bo jak widać – dzięki nim powstają wspaniałe obiekty. Dzięki nim trwa harmonijny rozwój kraju. Bardzo dziękuję Prezydentowi Miasta za zaangażowanie w przekształcenie szkół oraz za pomoc udzielaną pracownikom oświaty. Państwu zgromadzonym na tej uroczystości życzę powodzenia i szczęścia – odczytała z listu Wojewody dyrektor Jolanta Jankowska-Żmich.

Okrzyki radości i szczęścia 

Na zakończenie tej bardzo przyjemnej uroczystości uczniowie Szkoły Podstwowej nr 8 przygotowali krótką część artystyczną. Był pokaz gimnastyki artystycznej, karate, pokaz tańca towarzyskiego, były tańce, śpiewy i dużo braw.

Radość uczniów SP8 z nowo twartej sali gimnastycznej

Zwiedzając nowy obiekt goście zajrzeli do dawnej sali gimnastycznej i do całkiem nowej siłowni. Dawne miejsce do ćwiczeń ma teraz nową podłogę, wentylację, jest odmalowane i odświeżone. W siłowni stoi nowoczesna sprzęt. Są bieżnie, odbitreki, ławeczki i wile innych.