Tornistry będą lżejsze

26 września, podczas spotkania dyrektorów szkół i przedszkoli, prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz wnioskodawczyni projektu „Lekki tornister” Katarzyna Olszewska symbolicznie wręczyli uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 podręczniki zakupione przez Gminę Miejską Starogard Gdański.

– Bardzo się cieszę, że mogę wręczyć Wam dzisiaj te podręczniki. Wszystko za sprawą społecznego projektu złożonego przez Katarzynę Olszewską w Budżecie Obywatelskim 2019. Jego głównym założeniem jest doprowadzenie do tego, by uczniowie nie dźwigali ciężkich tornistrów. Podręczniki, które Wam przekazuję będą miały w szkole swoje miejsce i nie będziecie musieli przez cały dzień nosić ich na plecach, co bardzo obciąża Wasze młode kręgosłupy i powoduje wady postawy – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Kolejnym ważnym elementem projektu jest cykliczne ważenie uczniów i ich tornistrów. Kupiliśmy więc wagę, dzięki której sprawdzimy czy dziecko jest w stanie unieść swój plecak i czy jego ciężar nie jest dla niego szkodliwy – tłumaczył prezydent Starogardu Gdańskiego.

Od lewej: dyrektor PSP 1 Arkadiusz Kobierzyński, uczniowie PSP 1, prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, wnioskodawczyni projektu „Lekki tornister” Katarzyna Olszewska

– Dziękuję za ten prezent w imieniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1. Dzieci od lat dźwigają zdecydowanie zbyt ciężkie tornistry. Dzięki temu, że będziemy kontrolować ich wagę, możemy zapobiec wielu problemom ze zdrowiem – powiedział dyrektor PSP 1 Arkadiusz Kobierzyński.

Projektem „Lekki tornister” objętych jest 105 uczniów klas piątych, dla których Gmina Miejska Starogard Gdański kupiła podręczniki na kwotę 14 475 zł oraz 90 uczniów klas szóstych, którzy otrzymali podręczniki o wartości 11 574 zł.

Dodatkowo kupiona została waga o wartości 1 200 zł. W październiku 2019 r. planowane jest również przeprowadzenie szkolenia w zakresie wad postawy dla nauczycieli i rodziców.

Fot. Małgorzata Rogala